Facebook’un kripto para projesi Libra’ya 220 milyar dolarlık oyuncu

Singapur devletine ait bir yatırım şirketi olan Temasek Holdings, Facebook’un liderlik ettiği kripto para projesi Libra’ya katılım sağladı. Libra, Temasek ile beraber Slow Ventures ve Paradigm şirketlerinin de üye olduğunu bildirdi.

Facebook’un desteklediği küresel dijital para projesi Libra’nın artık yeni bir katılımcısı var: Singapur devlet yatırımcısı Temasek Holdings.

Temasek Holdings, Libra Birliği’ne perşembe günü katıldığını açıklayan 3 kuruluştan biriydi. İsviçre merkezli olan ve Facebook’un liderlik ettiği dijital para projesini yönetmek için kurulan Libra’ya katılan diğer 2 üye ise özel sermaye şirketi Slow Ventures ve kripto para yatırım firması Paradigm’di.

Facebook, geçen yıl Libra’yı, tek bir token’ın birden fazla fiat para birimi ile destekleneceği alternatif bir küresel dijital ödeme sistemi olarak tanıtmıştı. Ancak projenin yayılmasından çekinen regülatörler, Libra’yı ciddi şekilde eleştirmeye başladılar. Buradaki ana söylem ise Facebook gibi gizlilik konusunda geçmişte birçok skandal yaşamış bir şirketin, insanların özelleri ve kaynakları üzerinde bir kontrol sahibi olarak finansal sistemi bozabileceği endişesiydi.

Portföy değeri 220 milyar dolar

Tüm bu tartışmaların ardından ise Visa, Mastercard ve PayPal dahil olmak üzere bir dizi ödeme şirketi projeden çekildiklerini açıklamışlar ve projeye büyük darbe vurmuşlardı. Ancak portföy değeri 313 milyar Singapur doları (yaklaşık 219 milyar ABD doları) olan Temasek’in katılımıyla Libra, kendisine çok önemli bir destekçi bulmuş oldu. Bir İngiliz ödeme start-up’ı olan Checkout.com da Nisan ayında Libra projesine katıldığını açıklamıştı.

Libra projesinden gelen resmi açıklamada ise şöyle denildi:

“Temasek Asya odaklı bir yatırım şirketi olarak projeye farklı bir konum ve bakış açısı getiriyor.”

Temasek CEO’su Chia Song Hwee de yaptığı açıklamada, “Libra Birliği’ne katılımımız, regüle edilmiş küresel bir ağda uygun fiyatta perakende ödeme sistemlerine katkı vermemizi sağlayacaktır. Bu alandaki gelişmeler bizi heyecanlandırıyor. Teknolojinin potansiyelini daha çok araştırabileceğimiz günleri dört gözle bekliyoruz” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: