Facebook’un coin projesi, Ocak ayında sahneye çıkabilir

Financial Times, projenin içinde bulunan üç ayrı kişiye dayanarak Libra’nın 2021’in Ocak ayında hayata geçeceğini yazdı.

facebook

Sürekli olarak ABD’li kanun yapıcıların hedefinde olan Facebook’un sabit coin projesi Libra, geçmişteki çoklu para sepeti desteğinden daha kısıtlı bir şekilde olsa da, Ocak 2021’de sahneye çıkabilir.

Financial Times’ın, projenin içinde yer alan 3 kişiye dayandırdığı haberine göre; dolara dayalı Libra 2021’de hayata geçecek.

Çoklu fiat para sepeti desteğiyle hayata geçmesi beklenen Libra, geçtiğimiz Nisan ayında proje yöneticilerinin geri adım atmasıyla duraklama dönemine girmişti. Frene basılmasının sebebi ise projeye başta ABD’li olmak üzere, bazı Avrupa ülkelerinin milletvekillerinin karşı çıkmasıydı.

Çoklu sepet değil, ayrı fiat destekli paralar

Proje yöneticileri konuyla ilgili olarak, yenilenmenin ardından Libra’nın, sepet içindeki birçok sabit coin tarafından desteklenen tek bir coin yerine, her fiat paranın desteklediği ayrı coin’lerin piyasaya sürüleceğini açıkladılar. Financial Times’a göre; Libra’nın şu anki küresel sabit coin’i ise 1:1 oranında ABD doları destekli olacak.

FINMA’dan onay bekleniyor

Haberde, firmanın İsviçre finansal regülasyon kurumu FINMA’dan onay beklediği belirtildi. Kaynaklarını açıklamayan FT ayrıca, sepetteki diğer bileşenlerin desteklediği sabit coin’lerin de ileriki dönemde hayata geçebileceğini yazdı.

Tek bir küresel para oluşturacaklardı

Facebook, 2019 yılının Haziran ayında açıkladığı Libra projesiyle küresel bir sabit coin yaratmak istediğini belirtmişti. Ancak yapılan açıklamadan kısa süre sonra birçok ülkeden kanun yapıcılar proje hakkında olumsuz görüş belirtmişler ve Libra konusuna negatif yaklaşmışlardı. Sebep olarak ise finansal istikrarı tehlikeye atmak ve kapar para aklamayı teşvik etme gösterilmişti. Sosyal medya devi o yıl, şu an 27 üyesi bulunan ve projenin yönetim kurulunu oluşturan Libra Birliği’nin kurulmasını sağlamıştı.

Uzmanların yorumlarına göre ise, sadece dolar destekli formuyla yeni Libra, regülatörleri şu an için sakinleştirmiş gözüküyor ancak genel anlamda dijital ödeme endüstrisi hala regülasyonlar tarafından sıkıştırılma tehdidi altında ve sistem, para gönderici ve alıcıların işlemlerini kontrol altına almak ve bu konuda istediği zaman hesap sorabileceği bir ortam oluşturmak istiyor.

Libra’yla ilgili Financial Times’ın bu iddiasına ise şirketten henüz bir cevap ya da açıklama gelmedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: