Ethereum’da Akılalmaz İşlem: 0.55 ETH Göndermek İçin 10 Bin 668 ETH Ödendi

Ethereum blok zincirinde herkesi şaşkına çeviren bir işlem gerçekleştirildi. İşlem ücreti olarak 2 milyon 600 bin dolar değerinde 10 bin 668 ETH ödenirken aktarılan değer sadece 133 dolar değerindeki 0.55 ETH’ydi.

oh-no

Kim olduğu bilinmeyen bir cüzdan sahibi, 133 dolar değerinde 0.55 ETH göndermek için tam 10 bin 668 ETH işlem ücreti ödedi. Mevcut fiyatlarla bu 2 milyon 600 bin dolar veya 17 milyon 600 bin TL ediyor.

İşlem ücreti, Çinli madencilik havuzu Spark Pool’a gitti. Son verilere göre, Ethereum ağında ETH transferleri için ortalama ücret şu anda 0.50 dolar seviyelerinde. Bir işlemin alıcıya ulaşması için bu ücret yeterliyken 10 bin 668 ETH’lik ödeme, herkesi şaşkına çevirdi. Transfer esnasında işlem ücreti, otomatik olarak belirlenebildiği gibi, kullanıcının daha hızlı bir aktarım yapmak istemesi hâlinde manuel olarak da ayarlanabiliyor. Burada meydana gelen hata, cüzdan sahibine çok pahalıya mal olmuş olabilir.

Gönderenin cüzdanında 11 milyon dolarlık ETH var

Gönderici ve alıcının kim olduğu bilinmiyor. Bununla birlikte göndericinin bir Ethereum balinası olduğu rahatlıkla söylenebilir. Gönderici cüzdanında, 2.6 milyon dolarlık işlem ücretinden sonra bile 11 milyon doların üzerinde ETH bulunuyordu. İlginç bir şekilde, göndericinin cüzdanında son saatlerde her dakikada bir işlem yapılıyor. Bu işlemlerin değeri 0.50 ila 47 ETH arasında değişirken işlem ücretleri normal görünüyor.

Haberin yayına girdiği dakikalarda Ethereum cüzdanı sahibi, her dakikada bir işlem gerçekleştiriyordu

Spark Pool için bir ilk değil

Madencilik havuzu Spark Pool, ilk kez böylesine büyük bir işlem ücreti almıyor. Şirket, geçtiğimiz yıl 2100 ETH’lik işlem ücretine sahip bir işlem yine bu havuz tarafından gerçekleştirilmiş fakat sonra Güney Koreli bir Blockchain şirketi olan göndereni takip eden şirket, ödülü ikiye bölmeyi kabul etmişti. Güney Koreli şirketin ücreti yanlışlıkla belirlediği ifade edilmiş, Spark Pool, karşı tarafa 1050 ETH iade etmişti.

Son işlemle ilgili olarak CoinDesk’e konuşan bir Spark Pool yetkilisi, bunun da bir hata sonucu gerçekleşen bir işlem olması durumunda aynı yolu izleyeceklerini bildirdi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: