Ethereum Classic’te balina etkisi: Fiyat, Coinbase’de aldı başını gitti

Ethereum Classic fiyatı, sabah saatlerinde Coinbase üzerinde diğer borsalara göre önemli ölçüde farklı bir fiyatla işlem gördü.

Sabah saatlerinde kripto para piyasaları hareketlenirken Coinbase üzerinde Ethereum Classic fiyatı diğer borsalara göre önemli ölçüde pozitif ayrıştı.

Binance, Bitfinex ve diğer belli başlı borsalarda 6.45 dolar seviyelerinde işlem gören ETC, aynı dakikalarda Coinbase üzerinde ise yüzde 11’in üzerinde farkla 7.18 dolara çıkmıştı. Borsalar arasında böyle bir fiyat farklılığı uzun dönemdir görülmemişti.

Fiyat neden bu kadar farklıydı?

Coinbase’de fiyatlar bir süre sonra normale dönerek diğer borsalara yakın seviyelerde seyretmeye başladı. Coinbase’de fiyatın neden bu kadar yüksek olduğuna ilişkin yanıt, borsanın ETC yatırma işlemleri için talep ettiği onay sayısında ve büyük alım emirlerinde gizli.

Coinbase, ETC yatırma işlemlerinde 3527 blok onayı istiyor ve bu da ETC’nin Coinbase’deki hesabınıza aktarılabilmesi için yaklaşık olarak 12 saat beklemeniz anlamına geliyor. Bu durum, kripto para piyasalarında yaygın olarak yapılan arbitraj imkanını olanaksız kılıyor. Böylece fiyatın pozitif ayrışmasına zemin hazırlanmış oluyor. Fiyattaki bu yükselişi tamamlayan diğer etkenler de büyük bir alım emri ve piyasa derinliğinin yetersiz olması. ETH/USD çiftinde 24 saatlik işlem hacmi 4 milyon dolar. Bu, birkaç yüz bin dolarlık alım emrinin fiyatta ciddi bir etki yaratabileceği anlamına geliyor. Bugün Coinbase’de olan da buydu.

Ethereum Classic’in Coinbase, Binance ve Bitfinex’teki fiyatları, kaynak: Twitter/Larry Cermak

Son olarak Coinbase’de blok onay sayısı 3527 iken Binance’te bu rakam 100. Daha çarpıcı olanı, bir diğer kripto para borsası Kraken’da ise tam 43,200 onay isteniyor ve bu yaklaşık olarak bir haftaya denk geliyor. Borsalar, geçen yıl Ethereum Classic’e yapılan %51 saldırısı sonrası güvenlik gerekçesi ile onay sürelerini artırmışlardı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: