Ethereum 2.0’ın ilk blokunda gizemli mesaj

Uzun zamandır merakla beklenen ve birçok kez de ertelenen Ethereum 2.0 için ilk adım dün atıldı. İlk bloka yerleştirilen özel bir mesaj ise dikkat çekti.

ethereum

Ethereum’un kapasitesini önemli ölçüde iyileştirecek Ethereum 2.0 güncellemesinin ilk adımı olan Ethereum 2.0 Beacon Chain dün başlatıldı. Decrypt tarafından aktarıldığı üzere, her şey plânlandığı gibi giderken bir mesaj göze çarptı. İlk blokta kimsenin anlamadığı bir mesaj belirdi. İlk blok gibi tarihi bir yerde, Ethereum’un bu geliştirmesine atıfta bulunmak ya da Bitcoin’in ilk bloğundaki mesaj gibi bankaların batmaktan kurtarılmasını ön plâna çıkarmak yerine çok daha garip bir mesaj yazılmıştı:

“Bay F buradaydı”

Bitcoin bloklarındaki bir bölümde madencinin mesaj bırakabilmesi gibi burada da, bloka yazılan mesaj, kripto para takipçilerinde soru işareti yarattı. Herkes mesajın anlamını ve Bay F’nin kim olduğunu sorguladı. Hatta ilk başta bunun Arrested Development dizisinde 3. sezonun 5. bölümünde kimsenin bilmediği Bay F’ye bir gönderme olduğu düşünüldü ancak Bay F’nin altından bambaşka bir anlam çıktı.

İlk Ethereum 2.0 blokunu “Bay Fahrenheit” oluşturdu

Bir Discord görüşmesinden elde edilen ekran görüntülerine göre, “Bay Fahrenheit” takma adını kullanan bir kişi, ilk Ethereum 2.0 blokunu oluşturma şansını elde etti. Doğrulayıcılar, başlangıç öncesinde onun “Bu benim, 0’da mı yoksa 1. blokta olduğum anlamına mı geliyor?” dediğini belirttiler. Bay Fahrenheit, ismi İngiliz rock grubu Queen’den ilham alınarak seçilmiş bir isim. Bu kişi aslında bir merkeziyetsiz uygulama geliştiricisi ve Tron blokzincirine geçmeden önce, Ethereum ekosisteminin tecrübeli isimlerinden biri olmasıyla biliniyor. Ocak 2019’da, Tron blokzinciri üzerinde, “Tron Karides Çiftçiliği” adındaki dapp’ı yaratan “Tron Karides Ekibi”ni yönetiyordu. Bu merkeziyetsiz uygulama o dönem çok popülerdi ve günde 32 bine yakın kullanıcı kazanmıştı ancak şu anda aktif değil.

Bitcoin’i eleştirmeyi düşündü fakat vazgeçti

Doğrulayıcılardan alınan bilgilere göre, Bay Fahrenheit, daha sonra Ethereum 2.0 bloğunda ne yazması gerektiğini sordu ve ilk önerisi, “Bitcoin’i eleştirip, onu günümüzün daktilosu gibi mi göstersem?” oldu. Ancak daha sonra bu kararından vazgeçti ve “Bay F buradaydı” yazdı.

Gizemi Hudson Jameson çözdü

Cümlenin gizemini çözmek ise, Ethereum Vakfı’ndan Hudson Jameson’a düştü. Jameson, Bay Fahrenheit’a, mesajının Arrested Development’a bir gönderme olup olmadığını sordu ve şu cevabı aldı:

“Hayır, değil. Queen şarkısındaki ‘Bay Fahrenheit’ın kısaltması. Ya da benim imzam olan ‘Mr Farenheit’ın kısaltması olarak görebilirsiniz”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: