Eski CIA çalışanı Edward Snowden Bitcoin 5000 dolarken söylediklerini hatırlattı

Eski CIA ve Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) çalışanı olan ve 2018’de Rusya’nın iltica hakkı tanımasıyla bu ülkeye taşınan bilgisayar uzmanı Edward Snowden, geçmişteki Bitcoin yorumlarını hatırlattı ve adeta haklılığını gösterdi.

Koronavirüs pandemisi kaynaklı piyasa çöküşünde Bitcoin’in 5 bin dolara kadar gerilediğini aktaran Snowden, eski bir tweet’ini de hatırlattı.

13 Mart 2020 tarihli tweet’inde Snowden, ilk kez Bitcoin almak istediğini ve yaşanan düşüşün panik sebepli olduğunu belirtmişti. En büyük kripto para o dönem Snowden’ın bahsettiği 5 bin doların da altına inmiş ve 3700 dolara kadar çekilmişti.

38 yaşındaki eski ajan, daha sonra doların, Bitcoin karşısında 2013’ten bu yana yüzde 99 değer kaybettiğini belirtti:

“Bugün, doların 2013’ten beri (Bitcoin’e göre) değerinin yüzde 99.93’ünü kaybettiğini öğrendim”

ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA’in gizli belgelerini sızdıran ve daha sonra Güney Amerika’ya yerleşmeyi düşünürken Julian Assange’ın tavsiyesiyle Rusya’ya giden ve bu ülkeden iltica hakkı alan Snowden, 12 Mart çöküşünde de ciddi şekilde iyimser kalmayı başarmış ve fiyatın artacağını belirtmişti.

Geçmişte Bitcoin’e karşı olan ancak daha sonra adeta 180 derecelik fikir değişikliğiyle Bitcoin’in toplumun bakış açısını yansıttığını söyleyen bilgisayar uzmanı, kripto para madenciliğiyle ilgili de şu sözleri sarf etmişti:

“Bir dönem kuruşlarla ifade edilen kazançlar şu anda yüz bin dolar ediyor. bu kâr marjı da insanların bilgisayar ekipmanıyla dolu veri merkezlerini ve büyük çapta enerjiyi matematiğe ve madencilik mücadelesine yönlendirmesini mantıklı kılıyor. Dev hesaplama sistemleri ve makineleri anlaşılması güç pronlemleri çözmek için yarışıyor”

Snowden, gizlilik odaklı kripto paralar Zcash ile Monero’nun ise daha büyük bir hayranı. Bu arada Snowden, NSA belge sızıntıları sırasında binlerce belgeyi gazetecilere ulaştırmak üzere kullandığı sunucuların ücretlerini ödemek için Bitcoin’den yararlandığını açıklamıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: