Eski Bakkt CEO’sundan büyük düşüş öncesi milyonlarca dolarlık hisse satışı

ABD Temsilciler Meclisi’nde senatör olmasının ardından CEO’su olduğu Bitcoin platformu Bakkt’ı bırakan Kelly Loeffler’in piyasalardaki fiyat çöküşleri öncesinde büyük miktarda hisse satışı yaptığı belirlendi.

Cumhuriyetçi Senatör Kelly Loeffler’in, son koronavirüs kaynaklı piyasa çöküşünden önce milyonlarca hisse senedi sattığı belirtildi.

The Block’un The Daily Beast’ten aktardığına göre, Bitcoin platformu Bakkt’ın eski CEO’su Loeffler’in ilk hisse satışı, Senato Sağlık Komitesi’nin koronavirüsle ilgili toplantı yaptığı gün olan 24 Ocak’ta geldi.

İlk satış işlemi, 50 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişen miktarda Resideo Technologies hisselerinde yapıldı. Şirketin hisse senedi fiyatı o zamandan bu yana yarıdan fazla düştü. Diğer satış işlemleri, 1 milyon 275 bin dolar ve 3 milyon 100 bin dolar arasındaki miktarlarla Comcast Corporation, Keysight Technologies, Ross Stores ve diğer şirketlerin hisse senetleriydi.

İlginç bir şekilde, Loeffler başlangıçta bu satış işlemlerinin çoğunu kocası, Intercontinental Exchange’in kurucusu, başkanı ve CEO’su ve New York Borsası’nın başkanı olan Jeffrey Sprecher adına yaptığını belirtti. 12 Mart’ta ise hisselerin çoğunun ortak olduğunu söyledi.

Satış raporunda ise 22 işlem listelendi. 12 Mart’ta dosyalanan bir başka rapor daha mevcut. Burada da toplam 25 işlemin 23’ü satış ve sadece ikisi alım işlemi. Loeffler’in satışlarının raporladığı birçok hisse senedi son piyasa çöküşünde değerlerini kaybetti.

Habersiz olduğunu iddia etti

Loeffler ise konuyla ilgili kendisine gösterilen tepkilere Twitter’dan perşembe akşamı cevap verdi ve “Bu gülünç ve temelsiz bir saldırı. Portföyüm için yatırım kararlarını ben vermiyorum. Yatırım kararları, benim veya kocamın bilgisi veya katılımı olmadan birden fazla üçüncü taraf danışman tarafından veriliyor. Senato’ya gönderilen Etik Raporu’nda da belirtildiği gibi ben bu satışlardan, yapıldıkları zamandan 3 hafta sonra haberdar edildim” dedi.

Loeffler, Ocak ayında Georgia Senatörü olarak atanmıştı. O dönemden bu yana ise çeşitli konularda inceleme altına alındı. Loeffler’in komitesi, kocası Jeffrey Sprecher’in şirketi olan Intercontinental Exchange’i regüle eden Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunu (CFTC) denetliyor.

Dikkat çekici bir şekilde, atanması sırasında Loeffler, yıllık finansal açıklamalar raporunun uzatılması talebinde bulunmuştu. Sonuç olarak, 90 günlük bir uzatma yapıldı ve mali durumunun tam bir özeti 5 Mayıs’ta kamuoyuna açıklanacak.

Loeffler, piyasanın büyük düşüşünden haftalar önce milyonlarca hisse senedi sattığı tespit edilen ikinci senatör oldu. Senato İstihbarat Komitesi’ne başkanlık eden Senatör Richard Burr’un (Cumhuriyetçi-Kuzey Carolina) geçtiğimiz ay 500.000 ile 1.5 milyon dolar arasında hisse senedi sattığı bildirildi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: