En büyük 10 kripto paradan 7’sinde “golden cross” oluşumu

Bitcoin’de Nisan ayından sonra ilk kez “golden cross” görülürken aynı oluşum son zamanlarda en büyük 10 kripto paradan 7’sinde meydana geldi.

Son günlerde özellikle altcoin’ler önemli yükselişler kaydederken piyasa değeri ile en büyük 10 kripto paradan 7’sinde yükseliş sinyali olarak değerlendirilen “golden cross” oluşumları görüldü.

Haberin yayına girdiği dakikalarda, Bitcoin dahil olmak üzere belli başlı pek çok kripto parada 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmiş durumda. Bu, lider kripto para Bitcoin’de ise Nisan ayından bu yana ilk defa gerçekleşti. Nisan ayındaki golden cross’tan sonra fiyat, 5400 dolardan 13,000 doların üzerine çıkmıştı.

BTC/USD grafiği

Bitcoin’in yanı sıra aynı sinyal Ethereum, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Litecoin, EOS ve Tezos grafiklerinde de ortaya çıktı. Tezos’ta bu oluşum, Aralık ayında görüldü ve fiyat, sonrasında Ocak ile Şubat aylarında büyük yükseliş kaydetti.

ETH/USD grafiği

Ether’in golden cross’u Pazar günü gerçekleşirken Bitcoin Cash’te 3 Şubat, Bitcoin SV’de 19 Ocak, Litecoin’de 17 Şubat ve EOS’ta ise 8 Şubat’ta görüldü.

LTC/USD grafiği

Öte yandan ABD Doları’na endeksli stabil kripto para USDT dışarıda tutulursa Binance Coin ve XRP, en büyük ilk 10 içinde grafiklerinde henüz bir golden cross oluşumu görülmeyen iki kripto para oldu.

Golden cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmesi anlamına geliyor. Bu, finansal piyasalarda söz konusu enstrüman için bir yükseliş işareti olarak değerlendiriliyor. Tam aksi de, yani uzun vadeli hareketli ortalamanın kısa vadeli ortalamayı aşağı yönlü kesmesi, düşüşün habercisi olabiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: