Elrond nedir? Elrond (EGLD) ile ilgili tüm merak ettikleriniz

elrond-coin-nedir

Elrond, oldukça ölçeklenebilir, hızlı ve güvenli bir blok zinciri platformudur.

Elrond PoS (Proof of stake) fikir birliği mekanizmasına sahip sharding (zincir parçalara ayrılmış) akıllı sözleşmelerin çalıştırıldığı platform. Projenin Mainneti 2018 yılında aktif hale getirilmiştir. Adaptive State Sharding ile ölçeklendirilmiş ve Secure Proof of Stake firkir birliği yazılımını kullanmaktadır.

Öne çıkanlar

 • Performans: Platform mevcut olarak 15.000 TPS’i desteklemektedir. 6 saniye blok süresi, 0,001 dolar işlem maliyeti ve tesnetinde 263,000 TPS üzerinde işlem yapabilmesi tüm blokzincir projeleri içinde onu en hızlı ve ölçeklenebilir blok zinciri projesi yapıyor.
 • Dijital cüzdan uygulaması: Maiar dijital cüzdanı 31 Ocak 2021’de aşamalı güvenlik, kolay transfer (uzun cüzdan adresi yerine sadece @tag kullanımı ile rehberinizdeki herhangi bir kişiye anında bakiye transfer özelliği) özelliklerine sahip. Uygulama, Google Play Store ve App Store’da kullanıma sundu.
 • Doğrulayıcılar: Noderlar (Elrond blok zinciri üzerinde node çalıştıran kişilere) yıllık yüzde 36 gibi bir oranda ödül kazanabilir. Elrond yazılımını bilgisayarınızda çalıştırmak diğer blok zinciri projelerine kıyasla daha düşük sistem gereksinimlerine sahiptir.
 • Ağ kurulumu: 2,000 node 4 farklı parça haline getirilmiş paralel bir biçimde dağıtık veritabanlarında tutulur.

Elrond nedir?

Elrond, parçalanmış durum mimarisine ve güvenli bir Hisse Kanıtı fikir birliği mekanizmasıyla tasarlanmış dağıtık bir veritabanıdır. Diğer blok zinciri ağlarının çoğu özel donanım ve yüksek enerji tüketimi gerektirirken Elrond ortalama bilgisayarlarda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Veri ve işlem işlemeyi/aktarmayı paraleleştirme yöntemi olan sharding kullanarak Elrond’un performansı ağa katılan bilgisayar sayısıyla artacak ve giderek merkezi olmayan bir şekilde büyürken saniyede 100.000’den fazla işleme ulaşacak. Bu da Elrond projesinin vizyonunun küresel ölçeğin ötesinde, dünya dışında kullanım alanları için tasarlandığını vurguluyor.

Elrond’un vizyonuna değinmek gerekirse blok zinciri teknolojisinin finansmanı yeniden şekillendirme ve diğer endüstrilerin kargaşalarını potansiyel olarak etkileme potansiyeli etrafında büyük bir heyecan olsa da blok zincirlerinin çok geniş, ana akım talebi karşılayacak şekilde ölçeklenip ölçeklenemeyeceği konusunda anlaşılabilir bir endişe var. Örneğin, Bitcoin son derecede sınırlı bir iş hacmine sahipken Ethereum kendi ölçeklenme sorunlarıyla başa çıkmak için ETH 2.0 dönüşüm sürecindedir.

Tam bu noktada; Elrond projesinin vizyonundan bahsetmek istiyorum.

 • Bütün dünyada neredeyse herkesin anında erişebileceği bir finansal altyapı kurmak.
 • Bunun için kurduğu ortaklıklar ve genişleyen ekosistem içerisinde yüz milyonlarca insana ulaşmaktır.

Elrond projesinin kurucuları

Elrond projesi, 2017 yılında Mincu kardeşler tarafından kurulmuştur. Ancak proje 2019’da duyuruldu ve Elrond başarılı testnet sürecinin ardından Temmuz 2020’de mainnet’e alındı. Benjamin Mincu, CEO olarak çalışırken Lucian Mincu, Elrond projesinin CIO’luk görevini yürütmektedir. Elrond’u kurmadan önce, bir dijital varlık yatırım fonu olan Metachain Capital’ı kurdular. Metachain Capital ve Elrond projesinin yanı sıra, ICO’lar için analitik yayınlar paylaşan ICO Market Data adlı başka bir girişimleri de mevcut. Mincu kardeşlerin iş kurma ve büyütme konusunda yetenek ve tecrübe sahibi olduklarını söylemek doğrudur. Bu sebeple, Elrond ekibi, kripto alanında oldukça donanımlı profesyonellerden oluşmaktadır.

“Bir sonraki Amazon ve Google, blok zinciri alanından çıkacak” -Beniamin Mincu

EGLD nedir?

EGLD token veya diğer adıyla Elrond eGold; işlemler, akıllı sözleşmeler, ödüller ve yönetim (governance) için kullanılır.

SPoS

Elrond, platformunda Secure Proof of Stake (SPoS) kullanmayı tercih ediyor. SPOS algoritması, ağın güvenliğini arttıran bir Proof of Stake algoritması türüdür.

SPoS nasıl çalışır?

Node adayları akıllı sözleşmeler aracılığıyla ve gerekli miktarda EGLD yatırarak sisteme kaydolur. Elrond, node’lar için bir derecelendirme mekanizması uygular. Buna “selective eligibility” adını veriyor ve seçici uygunluk kullanımı sayesinden Elrond, diğer blok zinciri protokollerinden farklıdır. SPoS kapsamında, iyi bir itibar oluşturdukları için node’lar yetkilendirilmezler. Elrond’un SPoS ile önerisi ağın güvenli ve çevre dostu olduğu demokratik ve adil bir fikir birliği modeli olduğudur.

Maiar cüzdanı

Elrond projesinin omurgası olan Maiar, para alışverişlerinizi yapmanızı kolaylaştıran ve cep telefonunuzda güvenli bir şekilde depolanabilen bir dijital cüzdan uygulamasıdır.

31 Ocak’ta piyasaya sürülen Maiar’ı sadece bir telefon numarası veya “@herotag” olarak bilinen size ait bir “nickname” ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama, dünyanın herhangi bir yerinden uygulamaya sahip herhangi biriyle anında alım-satım işlemlerinizi dijital olarak yapabilmenizi sağlıyor.

Elrond Maiar cüzdanı ile kullanıcı adı, şifre ve yedeklenecek bir kurtarma ifadelerine ihtiyaç duyulmadan saniyeler içinde cüzdan oluşturmanıza izin verirken EGLD’yi ve kripto varlıklarınızı mesaj göndermek kadar kolay bir şekilde göndermenizi sağlamak için tasarlanmıştır.

Herotag özelliği ise blok zinciri dünyasına damga vuracak cinsten bir yenilik. Herotag sayesinde telefon numaranızı veya uzun herkese açık anahtarınızı paylaşmadan para gönderip veya almanız mümkün.

Cüzdan şu an için, eGold (EGLD), Binance Coin (BNB) ve Ethereum’u (ETH) destekliyor. Ancak bu kripto varlıklarının sayısının kısa sürede artacağını düşünüyorum. Yakın zamanda cüzdan üzerine gelecek DeFi modülü ve merkezsiz borsa sayesinde herkesin bankasının yanında olacağını söylemek yerinde olacaktır. Bu özelliklerle ile birlikte Elrond’un DeFi ekosisteminde yer tutmasını bekliyorum.

İş birlikleri

Elrond’un kurucuları ve yönetim kadrosu blokzinciri ekosistemindeki kurum ve kuruluşlarla partnerlik anlaşmalarını oldukça önemsemektedirler. DeFi alanından, NFT’ye kadar birçok farklı firma ve proje ile iş birliğine giden Elrond #hypergrowth100 kapsamında her gün iş birlikleri kuruyor ve böylece büyümede istikrar elde etmeyi amaçlıyor.

Bu firma ve projelerden bazıları; Samsung, Binance Smart Chain (BSC), Binance USD projesi, Chainlink, Ontology, Binance, Crypto.com, Coinbase Custody, FTX, Trust Wallet, Matic.

Topluluk

Elrond’un topluluklarına da fazlasıyla önem verdiğini ve etkileşimi düzenli bir şekilde artırmak için doğru stratejiler kurduğunu söyleyebilirim. Kendi deneyimlerimden yola çıkacak olursam; Türk ve global Telegram gruplarında çok hızlı geri dönüşler aldım ve sıcak kanlı bir karşılama ile tüm soru ve ihtiyaçlarım, epey hızlı geri dönüş süreleriyle karşılık buldu.

Sayılarla Elrond

 • Piyasa değeri: 2.7 milyar dolar
 • Güncel fiyat: 164 dolar
 • Dolaşımdaki EGLD miktarı: 17 milyon (%55’i staking’de)
 • Piyasa payı: %0.19
 • Toplam delegator sayısı: 15 bin 395
 • Cüzdan sayısı: 310 bin 200

Elrond’da staking

Minimum stake açılış miktarı 10 EGLD olarak belirlenmiştir. Onaylayıcı ve delegate olarak minumum 10 gün staking sürecine dahil olabilirsiniz. 3 farklı stake yönetimi bulunmaktır. Bunlar sırasıyla; Delegate Elrond, Run a Validator ve Delegation Waitlist’tir.

Yol haritası

Elrond projesi, ekosistemini büyütmek için iyi tasarlanmış bir yol haritası izliyor. Böylelikle proje, teknik güncellemeleri ve iş birliklerini günlük olarak paylaşıyor. Elrond’un tanınırlığını artırmak için #hypergrowth100 adlı bir hashtag’i var. Örneğin Elrond, EGLD’nin hypergrowth100’ün 16. gününde Samsung cüzdanında saklanmasını sağlayan bir özelliği duyurdu.

2021 ilk çeyrek

Maiar’ın piyasaya sürülmesi (tamamlandı)
Maiar: staking, DeFi (bu yazıyı yazarken Elrond, bu Aşamayı duyurmaya hazırlanıyor)
Merkezi olmayan borsa
DeFi 2.0 modülü
İsim servisi

2021 ikinci çeyrek

Dijital kimlik
Birlikte çalışabilirlik

Son gelişmeler

Elrond, Binance iş birliği kapsamında BUSD stabil kripto parasının Elrond ağında çalışacağını duyurması, uzun vadede Elrond için önemli bir gelişme. Aynı zamanda düşük transfer ücretleri ve ağda çalışacak merkezi olmayan uygulamalara verilecek %30 getiri özelliği de teşvik mekanizmalarının Elrond için ne kadar hayati olduğunu gösteriyor.

Bilinen Samsung ortaklığı ve yapılan ortak iş birliği sayesinde birçok merkezi olmayan uygulama, Samsung cihazları içerisinde hazır gelebilir. Bu, Elrond’un kullanıcı tabanını genişletmesinde bir katalizör etkisi gösterebilir.

Coinbase’in EGLD’yi listelemek için incelemeye alması ve yakın zamanda ABD’li müşterilerine saklama/staking hizmetini açacağını duyurması da bir başka dikkate değer gelişme.

Coingecko’nun yayınladığı rapora göre blokzincir projeleri içerisinde GitHub’da en çok geliştirici aktivitesi bulunan proje aynı zamanda Elrond oldu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: