Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, tüm Bitcoin’leri almaya kalkarsa ne olur?

Yaklaşık 40 yıl önce Hunt Biraderler’in gümüş piyasasını ele geçirme girişimlerinde olduğu gibi, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, tüm BTC’leri almaya kalksaydı ne olurdu?

Hatırlayanların bileceği üzere, 1979 yılı gümüş için tarihi bir yıldı. O yılın başında 6.08 dolar olan gümüş fiyatı, petrol zenginleri Nelson Bunker Hunt, William Herbert Hunt ile Lamar Hunt kardeşlerin gümüş piyasasını ele geçirme girişimleri sonrası yüzde 713 artarak 49.45 dolara tırmanmıştı. Hunt Biraderler’in dünyadaki gümüş arzının üçte birini ellerinde tuttukları tahmin ediliyordu. Piyasada gümüş bulunamaz olmuştu ve potansiyel gümüş alıcılarının durumu o kadar kötüydü ki 26 Mart 1980’de kuyumcu Tiffany, yaşananların önüne geçmek amacıyla New York Times’a Hunt Biraderler’in kınandığı tam sayfa bir reklam verdi.

Benzer bir durum Bitcoin’de yaşanabilir miydi? Bugün böyle bir girişimde bulunmaya belki de en muktedir isim dünyanın en zengin kişisi olan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos. 140 milyar dolarlık serveti ile Bezos, tüm Bitcoin’leri almaya kalksa ne olurdu?

Kripto para trader’ı ve eski JPMorgan analisti Tone Vays, CoinTelegraph’a yaptığı açıklamada, Bezos’un böyle bir girişimde bulunması durumunda Bitcoin’in fiyatının artık karşılayamayacağı bir noktaya çıkacağını söyledi.

O noktada herkes Bitcoin satın almaya başlar

Şu anda dolaşımdaki tüm BTC’ler, 139 milyar dolar ediyor. Bununla birlikte, bu BTC’lerin bir kısmı çeşitli cüzdan ve platformlarda uzun yıllardır beklerken bir kısmı da sonsuza dek kaybedildi. Borsalarda ve piyasalarda sadece belirli bir miktar BTC likit ve hemen alınıp satılabilir durumda. Vays, “Bitcoin büyük ölçüde likit olmayan bir varlıktır. Bezos, tüm BTC’leri satın almaya çalışsaydı herkes haberleri duyduktan sonra Bitcoin almaya başlayacak ve bu, fiyatı daha da artıracaktı.” dedi.

Paniğe de neden olabilir

Vays, açıklamanın devamında bunun piyasada korkuya da neden olabileceğini söyledi. Analist, “Satoshi’ye rakip olacak şekilde ciddi miktarda Bitcoin satın almayı başarırsa, tüm Bitcoin’lerin yüzde 25’i diyelim, o durumda paniğe neden olabilir, çünkü insanlar her an piyasaya boşaltabileceğini, fiyatı çökertebileceğini düşünürler.” şeklinde konuştu.

Fiyatları hemen artırmadan alım mümkün mü?

Öte yandan aynı varsayım hakkında konuşan Genesis Mining’in İşletme Müdürü Philip Salter, “Tüm BTC’lerin büyük bir bölümünü bu şekilde alabileceğini sanmıyorum, çünkü fiyatlar artmaya başladığında insanlar, yeni bir artışın yaklaştığını varsayarak coin’lerini satmayı bırakacaklardır. Bezos, tüm BTC piyasalarını satın alım emirleri ile doldurursa tüm likidite hızla ortadan kalkacak ve artan fiyatlar daha fazla satın almasını engelleyecektir.” ifadelerini kullandı. Salter, daha sonra tezgah üstü (OTC) veya madenciler gibi diğer alternatif satın alım yöntemlerinden bahsetti. Genesis Mining yöneticisi, “Belki de aynı anda böyle birkaç anlaşma yaparak fiyatı hemen artırmadan büyük bir satın alım yapabilir.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: