Duayen yatırımcı, Bitcoin stratejisini açıkladı: “1000 katı kazanabilirim”

70 yaşındaki duayen yatırımcı Bill Miller, uzun yıllardır bir Bitcoin yatırımcısı. Miller, son röportajında Bitcoin yatırım stratejisi ve fiyat tahmini hakkında konuştu.

bill-miller

Miller Value Partners yönetim kurulu başkanı Bill Miller, kripto para yatırım stratejisini anlattı ve Bitcoin hakkında neden pozitif düşündüğünün sebeplerini açıkladı.

3 milyar dolarlık varlık yöneten firmanın başında bulunan Miller, FutureProof’a verdiği röportajda, yatırım yolculuğunun BTC’ye inanarak başladığını belirtti:

“2013’te Bitcoin’le tanıştım ve yatırım yapmaya başladığımda yaklaşık 200 dolardı. Sonra 1100 dolar, 1200 dolar derken, Mt. Gox çöküşü yaşandı ve 2014’te fiyat yeniden 200 dolara geldi. Sonra yeniden almaya başladım. BTC başına maliyetim 300 dolar civarında.”

Bitcoin’e inanmasının nedenleri

Miller, en büyük kripto parayı erken benimseyenlerden biri olmasının ve onu sonuna kadar savunmasının altında temel bazı nedenlerin yattığını söyledi:

“Yapmaya çalıştığı işin doğasında size birçok şey kazandıracak etken var. Bunlardan herhangi biri olsa, ya da olabileceklerin en azı bile olsa, fiyat çarpıcı bir noktaya gelecekti. Bir para, ödemesi sistemi, korele olmayan bir varlık olması… Bunlardan en azından biri… Tabii ki merkeziyetsiz olması ve arzının milyon ile sınırlı bırakılmasının da etkisi var. Hiçbir şekilde bozulamaz ve kurcalanıp değiştirilemez.”

Miller, yatırım odaklı bakıldığında da Bitcoin’in ödül-risk oranının uygun olduğunu belirtti. Ünlü yatırımcı BTC için portföyün yüzde 1 ilâ 2’sinin ayrılması gerektiğini düşünenlerden ancak uzun vadede de yatırımının bin katı yükselebileceğine de inanıyor. Bu da Miller’ın BTC tahminini 300 bin dolar yapıyor:

“100 katı ya da 1000 katı kazanabilirim. Hala BTC tutuyorum. Hiç satmadım. 1970’li ve 80’li yıllarda insanlar portföyün yüzde 5’inin altına yatırılması gerektiğini, çünkü onun sağlam ve paranızı koruyan bir varlık olduğundan bahsederdi. Çünkü bu, enflasyona karşı bir sigorta poliçesi gibiydi. Ve o yıllarda da enflasyon gerçekleşti. O zaman bunu yapmak ne kadar mantıklıysa bugün de birikiminizin yüzde 1 ilâ 2’sini Bitcoin’e yatırmak o kadar mantıklı”

Başarılı yatırımcı, Bitcoin almanın şu an BTC’nin 100 doların altında fiyatlandığı döneme göre neden daha az risk içerdiğini de açıkladı:

“Satın aldığınız birçok varlıkta fiyat ne kadar artmaya başlarsa, ondan o kadar daha az değer elde edilmeye başlanır ve o varlık gittikçe daha riskli hale gelir. Bitcoin olağan dışı şekilde bunun tam tersi konumda. 5 ya da 10 dolardan işlem gördüğü dönemde çok daha riskliydi. Kolayca yok olabilirdi.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: