Dolar kurunda kritik eşik geçildi, Bitcoin Türk Lirası’nda kayıplarını geri alıyor

Dolar kuru, 7 TL’yi aşarak, 2018 yılının Ağustos ayında görülen rekor seviyelere geri döndü. Bitcoin de Türk Lirası bazında dünkü kayıplarından bazılarını geri kazandı.

Dün 6.95 TL seviyesinden işlem gören Dolar kuru, 1 Mayıs resmi tatili nedeniyle piyasaların kapalı olduğu bugün 7 TL kritik eşiğini geride bıraktı.

Haberin yayına girdiği dakikalarda 7.03 TL’den el değiştiren dolar, uzun süredir 7 TL’nin hemen altında seyrediyordu. Kamu bankalarının dolar satarak fiyatı baskıladığı söyleniyor, doların 7 TL altında tutulmasına dönük bir politika izlendiği ifade ediliyordu. Bununla beraber, TCMB Başkanı Murat Uysal, dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken bankanın bir kur hedefi olmadığını belirtmişti.

Bugün itibari ile dolar kuru, 2018 yılının Ağustos ayındaki seviyelere geri döndü. O ay 7 TL’nin üzerinde işlem gören dolar, 12 Ağustos’ta ise 7.22’ye ulaşmıştı.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 376 milyon dolar azaldı

TCMB’nin haftalık olarak yayınladığı verilere göre, 24 Nisan ile biten haftada yurt içinde yerleşiklerin döviz mevduatları, 376 milyon dolar azalarak 195 milyon dolara geriledi. Aynı haftada yurt dışı yerleşik yatırımcılar ise reel olarak 150 milyon dolar hisse senedi ve 327 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı gerçekleştirdi.

Bitcoin, TL’de kayıplarını geri alıyor

Bu arada Bitcoin fiyatı, dünden bu yana yaklaşık 600 dolar değer kaybetmesine karşın Türk Lirası bazında kayıplarını geri almaya başladı. Dün 66 bin TL’yi gören ve ardından 58 bine düşen kripto para, yayın saatinde 62 bin TL’den alıcı buluyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: