Dikkat: Dolandırıcılara ait 118 milyon dolarlık Bitcoin hareket halinde

Plus Token dolandırıcılarına ait olan yaklaşık 118 milyon dolar değerindeki 12,000 BTC harekete geçti.

Bir kripto para saadet zinciri dolandırıcılığı olduğu belirtilen Plus Token’a bağlı 12,000’den fazla Bitcoin (şu anki değeri 118 milyon dolar) iki ayrı adrese taşındı.

The Block tarafından aktarılana göre, Çinli bir blockchain güvenlik firması olan PeckShield’de araştırma departmanı başkan yardımcısı olan Chiachih Wu, iki adresi de bugün tweet attı. İlk adrese 11,999’dan, ikinci adrese de 424’ten fazla Bitcoin gönderildi.

Wu, Bitcoin’lerin gönderildiği adreslerin soğuk cüzdan adreslerine benzediğini belirtti. Bilindiği üzere, soğuk cüzdan parolaları internete bağlantısı olmayan bir donanım aygıtında tutuluyor.

Blockchain analitik firması CipherTrace’e göre; kullanıcılarının fonlarından yaklaşık 2,9 milyar dolarlık kripto parayı çalan PlusToken saadet zinciri, en büyük kripto para dolandırıcılık organizasyonlarından bir tanesi. PlusToken’ın yaklaşık 4 milyon kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Çinli otoriteler, PlusToken dolandırıcılığıyla ilgili 6 kişinin tutuklandığını ancak ana organizasyon planlayıcılarının hala kaçak olduklarını belirtmişlerdi.

Blockchain analitik firmaları Elementus ve Chainalysis’in bu dolandırıcılık olayıyla ilgili en önemli bulgularından bir tanesi ise kripto para borsası Huobi’nin de bu saadet zincirine bir şekilde dahil olması. Elementus’un şu ana kadar elde ettiği bilgiler, PlusToken’dan çekilen kripto paraların yüzde 50’si Huobi’ye gittiğini gösterdi ve bu da Çinli borsa hakkında güçlü ön yargıların oluşmasına sebep oldu.

Diğer yandan Chainalysis’in bulgularına göre ise; neredeyse çekilen tüm paralar, çok az KYC koşulları talep eden, Huobi’deki OTC (over the counter) broker hesaplarına gitti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: