Dijital parası için Stellar’ı seçen Ukrayna’dan Bitcoin madenciliği hamlesi

Merkez bankası dijital parası (CBDC) oluşturmak için Stellar blokzincirini kullanacak olan Ukrayna’dan kripto paralar ile ilgili bir önemli adım daha geldi. Ülkenin enerji bakanlığı, nükleer enerji santrallerinde, artan enerjinin kullanılarak Bitcoin madenciliği yapılmasını plânlıyor.

Nükleer enerji şirketi Energoatom ve Hotmine ile bir araya gelindi

Ülkedeki dijital gelişimden sorumlu Enerji bakan yardımcısı Yevhen Vladimirov’un geçtiğimiz hafta bu konuyu görüşmek üzere, devlete ait nükleer enerji şirketi Energoatom ve Ukrayna’nın Bitcoin madencilik makinesi sağlayıcısı Hotmine’ın yetkilileriyle bir araya geldiği belirtildi.

Konuyla ilgili konuşan Vladimirov, Ukrayna’nın nükleer gücünün kullanıldığı bir kripto madencilik merkezinin, Energoatom’un kâr oranını ve devletin vergi gelirini artıracağını söyledi:

“Nükleer güç tesisine dayalı bir veri merkezi oluşturmak tabii ki dikkat çeken bir durum. Çünkü Ukrayna Birleşik Enerji Sistemi’nin (UES) kullanılmayan bir enerji kapasitesi var. Nükleer güç üniteleri üzerindeki yük, devlete ait Energoatom’a daha fazla kâr sağlayabilir ve bu da yerel bütçeye ek vergi geliri demektir”

Önerinin kabul edilmesi durumunda kurulacak merkezin büyüklüğüyle ilgili henüz bir bilgi yok ancak Data Center Dynamics’in iddiasına göre tesisim 250 ilâ 500 megawatt gücünde enerji üretmesi bekleniyor. Bu rakam 2-3 gigawatta’a kadar da çıkabilir. Kripto para madenciliğinin en güçlü ve büyük ülkesi olarak görülen Çin’in yağmur alan bazı bölgelerinde de hidro elektrik santrallerinde yağmur mevsiminde yaklaşık 3 gigawatt’lık enerji üretildiği belirtiliyor.

Dünyanın önde gelen kripto para madenciliği ülkelerinden olabilir

Vladimirov’a göre ise kanunun geçmesi için öncelikle kanuni araştırmaların yapılması, gerekli regülasyonların çıkması ve elektrikle ilgili hesaplamaların yapılması gerekiyor. Hotmine’a göre ise Ukrayna nükleer enerji gücüyle dünyanın önde gelen kripto para madenciliği ülkelerinden olabilir.

Yasa geçtiği takdirde ise Hotmine, Energoatom ve Ukrayna Enerji Bakanlığı’nın aralarında bir mutabakat imzalamaları bekleniyor. Mutabakatta ise oluşturulacak merkezle ilgili detaylı bilgiler olacak.

Bu tartışmanın resmi kurumlara sıçramasındaki ilk adım ise geçen sene Mayıs ayında enerji bakan vekili Olha Buslavets’in Energoatom’a kullanılmayan fazla elektrikle kripto para madenciliği tavsiyesinde bulunmasıydı.

Son dönemin kripto paralar alanındaki aktif ülkesi Ukrayna, kısa süre önce bir sanal varlık ekosistemi ve CBDC konusunda Stellar Vakfı’yla anlaşmaya varmıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: