Dijital Dolar, Yarın ABD Kongresi’nde Tartışılıyor

Yarın Finansal Hizmetler Komitesi’nin Finansal Teknoloji Görev Gücü, başlıca konunun dijital dolar olacağı bir toplantı gerçekleştirecek.

abd kongresi meclis

Perşembe günü, Finansal Hizmetler Komitesi’nin Finansal Teknoloji Görev Gücü, KOVID-19 salgını gibi acil durumlarda mali yardımların daha iyi nasıl ulaştırılabileceği konusuna dair bir toplantı düzenleyecek. The Block’ta yer alan habere göre, toplantıda tartışılacak başlıca konunun dijital dolar olacağı belirtiliyor.

Toplantının başlığı ise “Bir salgın sırasında kapsamlı bankacılık: Mali yardım ödemelerinin ulaştırılmasını geliştirmek için FED hesaplarının ve dijital araçların kullanılması…” olacak.

Katılımcı listesinin başında Nisan 2019’da görevi sona eren Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) eski başkanı J. Christopher Giancarlo bulunuyor. Giancarlo, başkanlık görevini bıraktıktan sonra kâr gütmeyen bir oluşum olan Dijital Dolar Vakfı’nın başkanlığını yapmaya başladı. Vakıf ayrıca, ABD Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişmesini hedefleyen Dijital Dolar Projesi’ni başlatmak için danışmanlık şirketi Accenture ile ortaklık kurdu.

Dijital Dolar Projesi geçen hafta ilk kez White Paper’ını yayınladı. Burada ABD’nin dijital bir doları nasıl tasarlayabileceğini düşünmeye acilen başlaması gerektiği belirtildi. White Paper’da ayrıca, Çin’in dijital para planı ve Libra gibi projelerin yanı sıra koronavirüs salgınının da bu durumun aciliyetini gösterdiği yazıldı.

Giancarlo, salgının herkese, kamu yararına olan yardımların nasıl daha etkili bir şekilde kullanılabileceği konusunda kritik sorular sormayı öğrettiğini belirtti. Soru şu: “Bir kriz esnasında yardımlar nasıl kısa sürede ve layıkıyla yerine ulaştırılabilir?”

Bir tür dijital dolar yaratmaya dönük bir başka yaklaşım da FEDAccounts. Bu, sadece ticari bankalara değil, perakende müşterilere de Federal Rezerv sisteminde banka hesabı açmasına izin veren bir proje. Bu fikre dayanan bir teklif de kısa süre önce Demokratlar’ın bir yasa tasarısında ortaya çıkmıştı. “FedAccounts” (FEDhesapları) terimini oluşturan akademik makaleyi yazan ve Vanderbilt Hukuk okulunda profesör olan Morgan Ricks’in de Perşembe günü konuşma yapması bekleniyor.

Ricks ve Giancarlo’ya, Electronics Association CEO’su Jodie Kelly ve Kaliforniya Üniversitesinde hukuk profesörü olan Mehrsa Baradaran da katılacak. Toplantı internet üzerinden de canlı yayınlanacak.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: