Digilira Pay, TCMB’nin kripto para kararının ardından faaliyetini sonlandırıyor

digilira

Kripto para ödeme girişimi DigiliraPay, Resmi Gazete’de yayınlanan ve kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklayan yönetmeliğin ardından faaliyetlerini sonlandırıyor.

Uzmancoin.com’a açıklamalarda bulunan DigiliraPay CEO’su Serkan Bayar, “Kullanıcıların kendi uhdelerinde kripto paralarını saklayabildiği ve alışverişlerinde güncel kurlardan ödeme yapabildiği blokzincir ödeme geçidimiz DigiliraPay’in faaliyetlerini, 16 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’ ile sonlandırmak durumundayız.” dedi.

“Duyduğum üzüntüyü anlatmakta zorlanıyorum”

Bayar, Tesla’nın Bitcoin ile araç satışına başladığı bir dönemde Türkiye’de bu hizmetlerin sunulamayacak olmasından duyduğu üzüntüyü anlatmakta zorlandığını ifade etti. Bayar, şöyle konuştu:

“Mastercard’ın kripto paraları destekleyeceğini duyurduğu, Tesla’nın Bitcoin ile araç satışına başladığı, PayPal’ın kripto paralarla alışverişin önünü açtığı, BitPay’in kripto para ödemelerine aracılık ederek milyarlarca dolar hacim yarattığı, Starbucks’ın Bakkt aracılığı ile Bitcoin ile ödeme almaya başladığı bir dönemde, ülkemizde bu hizmetlerin sunulamayacak olmasından duyduğum üzüntüyü anlatmakta zorlanıyorum.”

“Vergiden kaçma veya kaçınma söz konusu değil”

DigiliraPay’in çalışma modeliyle ilgili bilgi veren Bayar, DigiliraPay’de kimlik doğrulamasının zorunlu tutulduğunu, ödemelerle ilgili tüm işlemlerin blok zincirine yazıldığını ve vergiden kaçma ya da kaçınmanın söz konusu olmadığını söyledi. DigiliraPay CEO’su konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

“DigiliraPay’in çalışma modeli ile ilgili bilgi vermek isterim. Okuyucularımız böylece, alınan kararın arkasındaki motivasyonun doğru olup olmadığına daha kolay karar verebilirler. DigiliraPay, kripto paraları ile ödeme yapmak isteyen kişiler için kimlik doğrulamasını zorunlu tutmaktadır. Başka bir deyiş ile, sadece kimlik onayından geçmiş gerçek kişiler kripto paralarını alışverişlerinde kullanabilmektedir. Kullanmış olduğumuz sistem ise Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı doğrulama sistemidir. DigiliraPay, aracılık ettiği ödeme işlemlerinden elde ettiği komisyon gelirini belgelendirerek üye iş yerlerine fatura düzenlemektedir. Üye iş yerleri ise satmış oldukları ürün ve hizmetlerinin karşılığında fatura düzenleyerek ürünü satın alan kişiye iletmektedir. Ödemeler ile ilgili tüm işlemler aynı zamanda blokzincire de yazıldığı için denetleme yapmak isteyen herkesin kontrolüne açık ve şeffaf biçimde saklanmaktadır. Dolayısı ile vergiden kaçma veya kaçınmanın söz konusu olmadığı bir alanda hizmetimizi sunmaya başlamıştık.”

“Fikrimizin alınmasını çok isterdim”

Bayar son olarak şunları söyledi:

“Atılan bu adımlar, kripto paraların gündelik hayatta kullanımının önünün açılması ve tekrar ekonominin içerisine kazandırılması konusunda büyük engel teşkil etmektedir. Kripto paraların kullanımının yasaklanması mümkün değildir. Bugün yayınlanan basın bültenine konu olan endişelere karşı ne gibi önlemler aldığımız konusunda bu işin paydaşı olarak fikrimizin alınmasını çok isterdim.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: