Dev bankaya İsviçre’de Bitcoin onayı

Amerikan bankalarına Bitcoin saklama hizmetinin verilmesi, MicroStrategy, Square ve PayPal’in BTC konusunda büyük ses getiren adımlar atması derken bir önemli gelişme de İsviçre’de yaşandı.

gazprombank

Rusya’nın üçüncü en büyük bankasının yan kuruluşu olan İsviçre merkezli Gazprombank’a İsviçreli finans regülatörleri tarafından Bitcoin alım, satım ve saklama hizmeti izni verildi.

Bitcoin için onay aldılar

İsviçre’nin önemli şehirlerinden Zürih merkezli Gazprombank’a İsviçre Finans Piyasası Üst Otoritesi FINMA tarafından kripto para hizmetleri sunma hakkı verildi. Bankanın, Rusya ile, Orta ve Doğu Avrupa’nın 3. en büyük bankası olan ve adı yine Gazprombank olan şirketin bir yan kuruluşu olduğu biliniyor.

Tam lisanslı bir İsviçre finans kurumu olan Gazprombank, kurumsal müşterilerine geleneksel bankacılık ürünleri ve hizmetleri sunuyor.

Alınan yeni sertifika ile banka artık müşterilerine, hem kripto ve fiat para arasında trade imkanı hem de kripto para saklama hakkı verecek. Ancak banka, yaptığı açıklamada bu hizmetleri sınırlı bir müşteri grubuna sunacağını açıklarken aynı zamanda zamanla kripto para çeşit sayısının da artırılacağını belirtti:

“Sağlanacak yeni hizmetler kripto para alım ve satımının yanı sıra saklamayı da kapsayacak. Gazprombank ayrıca kademeli olarak sisteme ek kripto paralar da katmayı hedeflemektedir. “

Banka, kripto para saklanma hizmetinin başka bir İsviçreli regüle banka tarafından yapılacağını ve bu anlamda riskin azaltıldığının altını çizerken, gelecekte dijital varlıkların, küresel ekonomi için ciddi derecede önemli olacağını, dolayısıyla şu anki ve ileri dönemdeki muhtemel müşteriler için hızlıca bu hizmetlerin sağlandığını vurguladı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: