Decred kurucu ortağı: Madenciler, Bitcoin’lerini iki katına satmak isteyecekler

Önde gelen kripto para projelerinden Decred’in kurucu ortağı, yaklaşan halving’in etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Decred kurucu ortağı halving’in, BTC fiyatını iki katına çıkarabileceğini, burada asıl odaklanılması gereken konunun ise madenci giderleri olduğunu söyledi. Şirketin kurucu ortağı ve proje yöneticisi olan Jake Yocom-Piatt, önümüzdeki ödül yarılanmasının madencilerden ötürü BTC fiyatını artacağını düşünüyor.

Konuyla ilgili Cointelegraph’ın sorularını yanıtlayan ve bir e-mail’le cevap veren Piatt, “Madenciler aynı işi yapıp bundan sonra daha az BTC kazanacakları için, bu durum onların maliyetlerini iki katına çıkaracak. Madencilerin genel anlamda giderleri artık sabitlendi. Bu yüzden kâr marjlarını da sabit tutmak için ellerindeki Bitcoin’leri iki katına satmak isteyeceklerdir. Bu arz şokunun, Bitcoin fiyatını önemli ölçüde yukarı taşıyacağına inanıyorum” yorumunu yaptı.

Bilindiği üzere, 4 yılda bir Bitcoin’in kodunda yazılı olduğu şekilde, madencilerin ödülleri yarıya indiriliyor. 21 milyon Bitcoin’in hepsi tedavülde bulunmuyor. Oluşturulduğu 10 yıl önceki zamandan bu yana, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının madencilik ödülleriyle birlikte tutarlı şekilde büyüdüğü görülüyor. Şu andaki rakamlarla, dünyanın herhangi bir yerindeki bir madenci kabaca 10 dakikada bir blok buluyor ve bunun karşılığında 12.5 BTC kazanıyor. Sonuç olarak bu da her 10 dakikada 12.5 yeni Bitcoin’in piyasaya girmesi demek oluyor. 11 Mayıs ve sonrasında ise madenciler artık aynı iş için 6.25 BTC kazanmaya başlayacaklar.

Kısa vadede iki kat fiyat artışı bekliyor

Değişen dinamikler sebebiyle Yocom-Piatt daha yüksek bir Bitcoin fiyatı öngörüyor. Konuyla ilgili Piatt, “Kısa vadede fiyatın iki katına çıkacağını düşünüyorum ancak uzun vade için kripto para piyasalarını da düşündüğümüzde yorum yapmak çok doğru değil. ‘stock-to-flow’ oranı halving’le birlikte önemli ölçüde artıyor. Bu da Bitcoin’in uzun vadeli fiyatı için iyi. ” dedi.

Bitcoin’deki ‘stock-to-flow’ modeli, kripto para analisti ‘PlanB’nin ürünü. Burada Bitcoin’in arzı, halving’ler de hesaba katılarak, değeriyle karşılaştırılıyor.

PlanB kısa süre önce güncellenmiş bir ‘stock-to-flow’ grafiği paylaştı ve son grafiğinde karşılaştırmasına altın ve gümüşü de dahil etti.

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda, kripto para borsası Bitstamp’te 9250 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: