Crypto.com Avrupa Genel Müdürü Gospodinova: Fırtına gibi bir ikinci yarı geçirdik

Sorularımızı yanıtlayan Crypto.com Avrupa Genel Müdürü Mariana Gospodinova, fırtına gibi bir ikinci yarı geçirdiklerini söyledi. Gospodinova ayrıca, Türkiye’nin kripto paralar konusunda Orta Doğu’nun lideri olduğunu vurguladı ve Türk kullanıcılar için gelecek çok önemli teklifler ve kampanyaların müjdesini verdi. Crypto.com yöneticisi, yakında Türk Lirası’nın da kullanıma sunulacağını açıkladı.

mariana gospodinova

Türkiye’de de faaliyetlerine hız veren dünyanın önde gelen kripto para platformlarından Crypto.com’un Avrupa Genel Müdürü Maria Mariana Gospodinova, sorularımızı yanıtlandırdı. Türkiye’nin kripto paralar konusunda Orta Doğu’nun lideri olduğunu vurgulayan Gospodinova, Türk kullanıcılar için gelecek çok önemli teklifler ve kampanyaların müjdesini verdi ve yakında Crypto.com uygulamasında Türk Lirası’nın da kullanılabileceğini söyledi.

“Türk kullanıcılarımız için çok önemli teklifler ve kampanyalarımız olacak”

Hem Türkiye için hem de küresel olarak gelecek plânlarınız neler?

Türk kullanıcılarımız için çok önemli teklifler ve kampanyalarımız olacak. Bunların yanında tabii ki Crypto.com Visa kart ve yerel fiat hizmetlerimiz de yer alacak.

Küresel anlamda ise yakında borsa uygulamamızı tamamen hazır biçimde hizmete sunuyor olacağız. Borç verme ürünü ve kredi ürünü gibi hizmetlerimiz kartımızın içinde yer alacak ve bu sayede kullanıcılar, hem kartlarına önceden para koymak durumunda kalmayacaklar hem de kredilerini direkt olarak kartlarında görme imkânı bulacaklar. Lisans konusundaki büyük haber ve gelişmelerin yanında Kanada’da da artık işlemlerimize başlıyoruz.

Ana ve yan fiat ürünleriyle beraber, merkeziyetsiz finans ürünlerimizi de genişleteceğiz. Geçmişte nasıl hızlı davrandıysak şimdi de geliştirmelerimizi aynı çabuklukta piyasa koşullarına bakmadan, yol haritamıza tamamen uyarak gerçekleştireceğiz.

“Türkiye, kripto paralar konusunda Orta Doğu’nun lideri”

Türk piyasası şu anda kadar beklentilerinizi karşıladı mı? Ülkedeki trend ve gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Kripto paralar konusunda Türkiye Orta Doğu bölgesinin lideri diyebiliriz. Komşu ülkelere göre Türkiye’nin dijital paralara adaptasyon hızı çok daha fazla. Bunu rakamlarda da görüyoruz. Türkiye, bunun uzun süredir örneği durumunda… Burada Türk lirasının volatil olması ve ülkedeki ekonomik belirsizliğin belirli bir rolü var ancak genç ve yüksek eğitimli nüfus da, yeni teknolojilere adapte olmak istiyor. İnsanlar yerel üniversitelerde blokzincir ile ilgili kursları sağlayan eğitimlerden her geçen gün daha fazla yararlanmak istiyorlar.

Şu anda Türkiye’de kripto paralarla ilgili bir düzenleme bulunmuyor ancak Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu konuda bir çalışma içinde olduğunu ve regülasyonların gelecek sene hayata geçirilmek istendiğini biliyoruz. Tabii ki regülasyonların gelmesi, bizim gibi operatörlerin de önünü daha net görmesini sağlayacaktır. Şu anda vârolan benimsenme ile, regülasyonların gelmesinin ardından insanların “mobil fintech” ve ödeme platformlarına daha çok yönelmesiyle oluşacak olan benimsenme birleştiği zaman, çok daha büyük kitlelerin dijital evrene adım atacağını düşünüyoruz.

“Crypto.com kartları için henüz bir zaman dilimi yok, çalışıyoruz”

Crypto.com debit kartı için Türkiye’de önemli bir kalabalığın da bekleme listesinde olduğunu biliyoruz. Kartların dağıtımı ile ilgili son durum nedir ve bunun için bir zaman verebiliyor musunuz?

Konu Crypto.com kartları olduğu zaman bizim “modus operandi”miz konusunda standartlarımız çok yüksek. Bu da bazı bölgelerde kart dağıtımı konusunda gecikmeler yaşanmasına sebep olabiliyor. Türkiye’deki kartlar konusunda belirlediğimiz bir zaman dilimi yok. Ancak ülkedeki şartlara uygun bir kart hazırlamak ve sağlamak için gerekli olan omurgayı yaratmaya çalışıyoruz.

“Türk Lirası yakında uygulamada sunulacak”

Crypto.com’da kullanıcılar Türk lirası seçeneğine sahip olacaklar mı? Bunun için bir çalışmanız var mı?

Yerel Türk parası-fiat seçenekleri yapım aşamasında ve yakında uygulamada kullanıma sunulacak.

“Uzaktan çalışma planımız zaten vardı”

Pandemi Crypto.com’u nasıl etkiledi?

Aslında ekibimiz bu yıl zaten tamamen uzaktan çalışma şekline geçmeyi düşünüyordu. Bu beklenmedik yıl için böyle bir plânımız vardı ve bu geçiş için gerekli olan şartları sağlamıştık. Yani ekibimiz tamamen çevrimiçi bir organizasyona geçmeye hazırdı. Öte yandan Crypto.com, Ocak 2020’de 200 çalışana sahipti. Bugün ise bu sayı 600’ü geçmiş durumda. Kullanıcı sayımızın da 3 milyondan 5 milyona yükseldiğini kısa zaman önce açıklamıştık.

Dijital ödemelere olan ihtiyaç ve kişisel finans sistemine olan giriş, hiçbir zaman bu kadar büyük olmamıştı. Bu salgın; para, veri ve bilgiye güvenli erişimin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlattı. Dijital ödemelerle kıyaslandığında geleneksel şekilde çok küçük bir ürünü almak bile aslında sizi riske atabilir.

“PayID ile para gönderme alma süreci çok basitleşiyor”

Geçtiğimiz günlerde PayID’nin sisteminize entegrasyonunu duyurmuştunuz. Kullanıcılara nasıl bir kolaylık sağlıyor?

PayID, Crypto.com’un 5 milyondan fazla kullanıcısının, her ağ üzerinden kripto para gönderip almasına ve dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcıya bağlanmasına olanak tanıyor. Bu evrensel ödeme-tanımlama sistemi, kullanıcılarımız için para gönderme ve alma sürecini büyük ölçüde basitleştirecek ve “adınız $ payid.crypto.com” gibi okunması kolay bir kimlikle, uzun cüzdan adreslerinin kafa karıştırmasını büyük ölçüde azaltacaktır.

“Fırtına gibi bir ikinci yarı geçirdik”

Biraz önce de söylediğiniz gibi Crypto.com kullanıcı sayısı 5 milyonu aştı. 2021 için rakam anlamında hedefiniz var mı?

2020 yılının ikinci yarısı bizim için fırtına gibi geçti. Ağustos ayında uygulamamızı Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Korece ve İtalyanca olarak da geliştirdik. Bu dil geliştirmeleri, yerel piyasa aktiviteleriyle birleştiğinde, topluluklarımızı geliştirmeye ve onların yine yerel seviyelerde birçok kampanyadan yararlanıp gelecek adına fayda sağlamalarına yardımcı oluyor.

Bu çılgın yılı bitirmeye yaklaştığımız şu günlerde biz geleceğe bakmaya devam ediyoruz ve 2021 yılı için amacımız bu büyüme hızını korumak ve topluluklarımızla artık kişisel düzeyde de bağlantı kurabilmek.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: