Covid-19, Bitcoin’de beklenmedik tüketici eğilimlerine yol açtı

Kripto para araştırma şirketi Chainalysis, koronavirüs salgınının Bitcoin harcamalarında beklenmedik değişimler yarattığını bildiriyor.

Kripto para araştırma şirketi Chainalysis’in son raporunda, koronavirüs hastalığından dolayı BTC tüketici alışkanlıklarının farklı şekillerde değiştiğini bildirdi. Rapor, özellikle üç alana dikkat çekiyor ve bunlar alışveriş hizmetleri, karanlık ağ pazar yerleri ile kumar.

Chainalysis’in verilerine göre, Temmuz 2019 ile 9 Mart 2020 arasında harcama ve Bitcoin fiyatı arasında pozitif bir korelasyon bulunuyordu. Bitcoin’in değeri ne kadar fazlaysa Bitcoin harcamaları da o kadar artış gösteriyordu.

Öte yandan salgının ortaya çıkmasından beri bu pozitif korelasyon, yarı yarıya azaldı ve harcamalardaki düşüş beklenen kadar olmadı. Şirkete göre bunun nedeni, kripto para kullanıcılarının başka bir yerde itibari para ile alamadıkları temel ihtiyaçları Starbucks ve Amazon gibi geleneksel işletmelerde Bitcoin ile alışverişe imkan sağlayan alışveriş hizmetleri sağlayıcıları yoluyla satın almaları olabilir.

Karanlık ağ pazar yerlerindeki kullanıcı davranışında da önemli bir değişme gözlemleniyor. Salgın öncesinde Bitcoin’in fiyatıyla bu platformlardaki Bitcoin harcamaları arasında zayıf bir negatif korelasyon vardı. Salgından sonra ise bu eğilim tersine döndü ve karanlık ağ pazar yerleri gelirlerinde önemli bir düşüş yaşadı. Chainalysis, bunun gerekçesi olarak dünyada aksayan tedarik zincirlerinden dolayı yasa dışı maddelerin elde edilmesinin daha zor olabileceğine işaret ediyor.

Son olarak kumar alanında küçük bir değişim var. Daha öncesinde Bitcoin fiyatıyla pozitif korelasyon içinde olan kumar harcamaları, Mart ayının başlarından bu yana sıfıra indi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: