Coinbase, XRP’yi listeden çıkarır mı? Konunun uzmanları ne diyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple’a dava açmasından sonra XRP için en korkulan senaryo, Coinbase gibi büyük borsaların kripto parayı listeden çıkarmaları.

Bilindiği üzere Coinbase, halka arza hazırlık sürecinde. Şirket, geçtiğimiz günlerde halka arz için SEC’ye başvuru yaptı. SEC’nin başvuruya ne cevap vereceği merakla bekleniyor. Kurumun borsada XRP’nin listeleniyor olması nedeniyle halka arz konusunda Coinbase’e zorluk çıkarabileceği düşünülüyor. Bu durumda Coinbase’in XRP’yi liste dışı etmesinin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Diğer yandan borsanın müşteri kaybı endişesiyle iki arada bir derede kaldığı da bir gerçek.

Konu hakkında CoinDesk’e değerlendirmelerde bulunan hukuk firması Seward & Kissel LLP’den Anthony Tu-Sekine, “XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına dair önceki analizlerine dayanarak mahkemenin XRP’nin menkul kıymet olmadığına hükmetmesi umudu ile XRP’yi listelemeye devam edebilirler ya da ABD’li kişiler tarafından tutulan cüzdanların alım satımını kısıtlamak gibi kararlar alabilir veya borsadan tamamen çıkarabilirler.” şeklinde konuştu.

Bir başka hukuk firması Belcher, Smolen & Van Loo LLP’den avukat Gabriel Shapiro, listeden kaldırma kararının Coinbase için kolay olmayacağını vurguladı. Shapiro, “Şahsen ben onların yerinde olsaydım, daha somut bir şey olmadıkça bunu yapmazdım.” dedi.

Shapiro, SEC’nin XRP’yi kaldırmasını Coinbase’e açıkça söyleyeceğini düşünmediğini, bununla birlikte kurumun XRP’yi listeden çıkarmamanın bir risk faktörü olabileceğini söyleyebileceğini ifade etti.

Shapiro ayrıca, SEC’nin davayı kazanma konusundaki şansından emin göründüğünü ve Telegram ile Kik aleyhine açılan davalardan bu davaya yardımcı olacak emsallere sahip olduğunun altını çizdi.

Bu arada bir Coinbase sözcüsü, Ripple aleyhindeki SEC davasına karşı nasıl aksiyon alınacağı sorulduğunda, Forbes’a seçeneklerin değerlendirildiğini doğruladı. Forbes’a konuşan finansal analist Frances Cappola ise “XRP’de alım satıma izin veren herhangi bir borsanın yasayı çiğniyor olması muhtemel, bu nedenle kaldırmak zorundalar.” yorumunu yaptı.

Coinbase’in yarın XRP konusunda bir açıklama yapabileceği belirtiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: