CME ve Bakkt Bitcoin opsiyonlarında rekor düşüş

CME ve Bakkt’ta Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin işlem hacmi neredeyse sıfırlandı. Bakkt’ta haftalardır hiç işlem yokken CME’de de son günlerde sadece ortalama 80 bin dolarlık işlem yapıldı.

Bitcoin’in kurumsal alım satım alanıyla ilgili olarak türev piyasalarının da hızla gelişmesiyle Chicago Mercantile Exchange (CME), 2017’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin listelemesinin ardından popüler bir seçim hâline geldi. Kurumsal Bitcoin alım satımı alanında bir diğer önemli oyuncu ise Bakkt.

Koronavirüs etkisi ile finansal krizin belirginleşmesi sonucunda gelinen noktada, öncesinde zaman zaman Bitcoin’deki işlemlerde rekor hacimlere ulaşarak manşetlerde yer bulan bu iki şirkette Bitcoin adeta unutuldu.

Kurumsal yatırımcılar şu anda Bitcoin’le ilişkili yatırım araçlarından uzak duruyorlar ve bu CME ile Bakkt’ta net şekilde görülüyor.

CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki başarısı, bundan birkaç ay önce Bitcoin opsiyonlarına da kapı açmasını sağladı. Bu opsiyonlardaki alımlar etkileyiciydi ve açılıştan sadece bir hafta sonra 5 milyon dolarlık rakamlara ulaşıldı.

Bununla birlikte borsa, bu hafta ortasında sadece 3 Bitcoin opsiyon sözleşmesinin işlem görmesi ile en kötü gününü yaşadı. Bir sözleşme 5 BTC’likken toplam işlem hacmi ise 15 BTC’ydi, yani yaklaşık 80 bin dolar.

Son bir ayda CME Bitcoin opsiyon sözleşmeleri hacmi

Bakkt’ta haftalardır sıfır işlem

Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin bir başka durağı Bakkt’ta da Ocak ayının sonlarından beri çok az hacim görüldü. Hatta 20 Ocak’tan bu yana bir veya daha fazla sözleşmenin işlem gördüğü sadece dört gün oldu.

Son üç ayda Bakkt Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin hacmi

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: