Citibank’ın Bitcoin’i Ay’a taşıyan müşteri notu viral oldu

Citibank’tan Thomas Fitzpatrick tarafından ortaya konan bir fiyat analizinde Bitcoin’in Aralık 2021’deki olası varış noktası için 318,000 dolar yazıldı.

bitcoin (42)

Citibank CitiFXTechnicals küresel başkanı Thomas Fitzpatrick, son raporunda Bitcoin’in geçmiş fiyat hareketlerinin analiz edilmesiyle ortaya konan ve fiyat hedefi olarak 2021 yılının Aralık ayında 318 bin doları gösteren bir grafik yayınladı.

Deneyimli analist, “İmkansız görünse de bu, Aralık 2018’deki dip seviyeden zirveye 102 katlık bir yükseliş olurdu. Yüzdesel olarak şimdiye kadarki en zayıf ralli.” ifadelerini kullandı. Bitcoin’in bu fiyat seviyesine ulaşıp ulaşmayacağını zaman gösterecek. Bununla birlikte analist, önümüzdeki 12-24 ay içinde yukarı yönlü büyük bir hareket potansiyeli bulunduğunda ısrarcı.

Kaynak:Twitter

Bitcoin’in ilk büyük hareketini 1970’lerdeki altına benzetiyor

Fitzpatrick, aynı raporda Bitcoin’i altınla karşılaştırdı. Bitcoin ile 1970’lerin altın piyasası arasındaki belirgin benzerliklere vurgu yapan Fitzpatrick, “Bu grafikte Bitcoin’i ana akıma taşıyan, 2010’dan 2011’e uzanan ilk büyük ralli, altının 50 yıl boyunca 20-35 dolar aralığında işlem gördükten sonra 1970’lerin başında yaptığı sıçramayı andırıyor.” yorumunda bulundu.

Burada Fitzpatrick’in doların parasal enflasyonu ve devalüasyonu, Bitcoin’i altınla karşılaştırmasının temelini oluşturuyor.
Bilindiği üzere, 1970’lerde altında yaşanan boğa piyasasının tohumları 1944’te atıldı. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 44 ülke, küresel para piyasasını şekillendiren Bretton Wood Anlaşması’nı imzaladı. Anlaşma, ABD Doları’nı altına ve tüm diğer para birimlerine dolara sabitledi. ABD dolarının rezerv para olarak altına eş değer olduğu bir rejim kurulmaya çalışıldı ve başarılı olundu.

Öte yandan küresel endüstrileşme ve dolardaki enflasyonla beraber insanlar altına hücum etmeye başladı. Bu nedenle ABD Başkanı Richard Nixon, 1971’de dolar ve altın arasındaki bağları kopararak şu anda bilinen itibari para rejimini oluşturdu. Nispeten serbest bir döviz piyasası ile birlikte altının fiyatı sonraki 50 yıl boyunca muazzam bir şekilde büyüdü.

Fitzpatrick, Bitcoin hareketinin yüzde 0 faiz oranlarına giderken para rejiminde yeni bir değişiklik görülen 2008 yılındaki büyük ekonomik krizinin ardından başladığına dikkat çekiyor. Analist, Bitcoin’in fiyatının 2011’den 2013’e 555 kat arttığı ilk boğa döngüsünün buradan kaynaklandığını ileri sürüyor.

Mevcut durumda Kovid-19 krizi ve hükümetlerin buna bağlı olarak aldıkları parasal ve mali aksiyon, 1970’lerdeki altın ile benzer bir piyasa ortamı yaratıyor. Hükümetler, GSYİH ve istihdam rakamları normale dönene kadar eşi benzeri görülmemiş şekilde para basmaktan çekinmeyeceklerini açıkça deklare ettiler.

Bu arada Fitzpatrick, bir başka raporda altın için fiyat hedefini 4 – 8 bin dolar olarak belirtti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: