Citibank kripto para hizmeti sunmaya hazırlanıyor: “Talep çok fazla”

Dünyanın en büyük bireysel ve kurumsal bankalarından biri olan Citibank da kripto para trenine binmeye hazırlanıyor. ABD merkezli banka, müşterilerine kripto para alım, satım ve saklama hizmetleri sunacak.

Konuyla ilgili Amerikan medyasından Financial Times’a konuşan bankanın yabancı para birimlerinden sorumlu yöneticisi Itay Tuchman, Ağustos ayından bu yana müşterilerinden ciddi şekilde Bitcoin’e yatırım yapabilme talebi aldıklarını belirtti ve bu isteğin her geçen gün hızlı şekilde arttığını söyledi:

“Müşterilerimize nasıl hizmet sunabileceğimizi araştırıyoruz. Masanın üzerinde çeşitli seçenekler var. Bu özel bir ‘trade’ hamlesi olmayacak”

‘Özel trade’ hamlesi, bazı bankaların kendi varlıklarıyla, kâr amaçlı alım-satım yapması olarak biliniyor. Tuchman ayrıca bankanın hiçbir şekilde acelesi olmadığını ve ne zaman regülatörler ve müşteriler bu konuda kendilerini güvende hissederlerse o zaman yatırım yapacaklarını belirtti:

“Ben kripto paraların hayatımızda çok uzun süre kalacağına inanıyorum ve şu an her şeyin çok başındayız. Bu yüzden hiçbir şekilde ‘FOMO’ duygusuna kapılmıyorum. Bu aslında bir yarış değil. Herkes için yer var.”

Hatırlanacağı üzere Mart ayında da Citibank yayınladığı raporda, bu şekilde evrilmeye devam etmesi durumunda Bitcoin’in bir dünya parası olabileceğini belirtmişti. Raporda, “Bitcoin’in neyi önemli kıldığına dair görüşler oluşmaya ve bu kripto para ana akıma daha fazla girmeye devam ettiği sürece yeni fırsatlar oluşacaktır” denmişti.

ABD’nin diğer büyük yatırım bankaları Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of New York Mellon gibi kurumlar da müşterilerine kripto para hizmetleri sunma hamlelerini kısa süre önce duyurmuşlardı.

Kripto para saklama hizmetleri sunan NYDIG şirketinin yönetim kurulu başkanı Yan Zhao da bu hafta yaptığı açıklamada, bankaların kripto para hizmetleri sunmak için sıraya girdiğini ve bu treni kaçırmak istemediklerini söylemişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: