Çin’in ulusal dijital parasının dağıtımına başlanıyor

Dün ilk cüzdanı ortaya çıkan Çin’in resmi dijital parası, önümüzdeki ay yerel yönetim çalışanlarına verilmeye başlanıyor.

Çin’in ulusal dijital parası (DCEP), Çin vatandaşlarına ulaşmaya başlıyor. Dijital para, Mayıs ayında Suzhou şehrindeki yerel yönetim çalışanlarına verilecek.

The Block’un yerel haber organlarından China Star Market’tan aktardığına göre, Suzhou belediye çalışanları, önümüzdeki ay ulaşım yardımlarının yüzde 50’sini DCEP ile alacak. Dijital para, bu çalışanlara Çin Tarim Bankası, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Bankası ve Çin İnşaat Bankası dahil olmak üzere dört devlet bankası tarafından verilecek.

Tüm devlet kurumlarına ve komitelere gönderilen resmi belge ile Mayıs ayındaki lansmana hazırlık için bu bankalarla sözleşme imzalamaları istendi. Ayrıca tüm çalışanlardan para yardımlarını almaları için bu bankaların geliştirdikleri dijital cüzdanları indirmeleri talep edildi.

Dün, Çin Tarım Bankası’nın ülkenin resmi dijital parasını destekleyen ilk cüzdanı görücüye çıkardığı belirlenmişti. E-ticaret devi Alibaba’nın geliştirdiği popüler ödeme uygulaması Alipay’in DCEP’in geliştirilmesinde önemli rol oynadığı ifade ediliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: