Çin’den Bitcoin madencilerine halving öncesi müjdeli haber

Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan Çin’in Sichuan eyaletindeki Ya’an bölgesinde yerel hükümet, aşırı hidroelektrik kullanmayı teşvik etmeye başladı. Bu politika değişikliği, ülkedeki Bitcoin madencilerini sevindirdi.

Dünyanın Bitcoin madenciliği merkezindeki bir Çin şehri, yaz aylarının yağışlı sezonu öncesinde, blockchain endüstrisini açıkça, aşırı derecede hidro-elektrik kullanmaya teşvik ediyor.

CoinDesk’te yer alan habere göre, Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu tahmin edilen Çin’in dağlık Sichuan eyaletindeki bir bölge olan “Ya’an”da, aşırı hidroelektrik tüketimini artırmak ve bu sayede “blockchain sektörünün stratejik fırsatını ele geçirmek” için halka açık bir rehber yayınlandı.

Rehberde özel olarak belirtilmese de bilindiği üzere Bitcoin madenciliği, Blockchain endüstrisinde elektriğin yoğun kullanımına bağlı olmasıyla dikkat çeken bir faaliyet.

Yerel kaynaklardan 20 Nisan’da gelen bir haberde, hükümetin şehri Blockchain endüstri merkezi haline getirmeye çalıştığı ifade ediliyor. Ya’an şehrinin rehberi, Blockchain firmaları tarafından kullanılacak elektriğin, devlet şebekesine bağlı üretilen güçten gelmesi gerektiğini de vurguluyor.

Rehberde konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Prensip olarak Blockchain şirketleri, yüksek güce sahip ve devlet şebekesi ile entegre olan enerji santrallerinin yakınında fabrikalar inşa etmelidir. Enerji santrallerinden özel olarak üretilen elektriği kullanan (devlet şebekesine bağlılık olmadan) Blockchain şirketleri için de gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.”

Aslında bu rehber, Çin’in merkezi hükumetinin geçen seneki Bitcoin madenciliğine olan bakış açısının ne kadar değiştiğinin de bir göstergesi.

Geçen yıl “ortadan kaldırılması gereken endüstri” olarak nitelendirilmişti

Çin’de meclisi oluşturan 26 bakanlıktan biri olan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, ilk başta Bitcoin madenciliği faaliyetlerini geçen yıl Nisan ayında bir kılavuzda ortadan kaldırılması gereken bir endüstri olarak nitelendirmişti. Daha sonra ise Kasım ayında bu kılavız kaldırılmıştı.

Çin’in Sichuan bölgesi genel olarak, yağmurlu yaz sezonunda her yıl aşırı ve boşa yapılan hidroelektrik enerji harcamalarıyla biliniyor. Örnek olarak, Sichuan’daki başka bir dağlık bölge olan Garze’de valilik daha önce bölgedeki hidroelektrik santrallerinin sadece 2017 yılında 41,5 milyar kWh elektrik ürettiğini ve toplam 16,3 milyar kWh fazladan bir elektriğin boşa gittiğini açıklamıştı.

Elektrik ucuzlayacak ve bollaşacak

Dolayısıyla ilkbahar ve yaz mevsimleri, hidroelektrik fazlalığı sebebiyle bol ve ucuz elektriğin olduğu bir dönem. Bu da Bitcoin madenciliği için genellikle yılın diğer dönemlerine göre çok daha iyi ve kârlı bir zaman dilimi. Ancak bu sene, özellikle ödül yarılanması olarak da bilinen ve 2 hafta sonra gerçekleşmesi beklenen ‘halving’ öncesi durgun fiyat hareketlerinin yaşanması, Bitcoin madencilerin büyümek için yaptıkları yatırımları iyice yavaşlattı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: