Çin’de bir Bitcoin krizi daha: “O tesisleri kapatın!”

Çin’in Bitcoin madenciliği açısından önemli bölgelerinden biri olan Yunnan’da yerel yönetimin son zamanlarda madencilik işletmelerine ciddi baskılar yapmaya başladıkları bildiriliyor.

Çin’in Yunnan bölgesi kripto para madenciliği açısından, komşu bölge Sichuan gibi çok önemli coğrafyalardan biri. Bölgeden gelen haberlere göre ise bölge yöneticileri madencilik işletmelerine son zamanlarda ciddi şekilde baskı yapmaya başladı.

Yerel kaynaklardan 8BTC’nin Wu Blockchain adlı haber sitesinden aktardığına göre; Batı Yunnan’daki Dehong Dai ve Jingpo bölgeleri yerel hükumetleri, Mayıs ayında bir toplantı gerçekleştirdiler ve gelecek adına planlanan düzenlemelerde Bitcoin madencilik sektörünü “temizlemek” de vardı. Hükumetler, kendilerinden izin alınmadan inşa edilen 57 tesisin ve şu anda inşaatı devam eden 7 projenin yıkılmasını talep ettiler.

Yerel yönetimler Bitcoin madenciliği konusunda kararsız

Toplantıda Bitcoin madencilik faaliyetlerinin, kullanılmayan hidroelektrik santrallerinin çalışmasına yardımcı olduğu kabul edilmesine rağmen, güç istasyonlarından direkt olarak kablo çekilmesi durumunun yaratacağı tehlikelere ve bu tür madencilik işlerindeki vergi kaçırmaların ciddiyetine de değinildi.

Dünyanın Bitcoin madencilik başkenti olduğu belirtilen Sichuan bölgesiyle kıyaslandığında Yunnan bölgesi, komşusuna oranla hidroelektrik kullanarak madencilik yapma konusunda geç kalmış gözüküyor fakat bölgenin hidro-güç açısından ucuz olması, az nüfusu ve serin iklimi birçok açıdan Yunnan’a avantaj sağlıyor. Hatta bazı yerel madencilerin verdiği bilgilere göre, Yunnan bölgesinin güç yükü, Sichuan’ın sadece yarısı kadar.

Hidroelektrik enerjinin bol olduğu Sichuan ve Yunnan bölgelerinde, çoğu madencilik çiftliği, yerel veya ulusal şebekelerden değil, doğrudan hidroelektrik santrallerinden daha ucuz elektrik elde ediyor. Bu durum yasal açıdan gri alanda kalıyor. Bununla birlikte hem madencilik çiftlikleri hem de santraller için çok kârlı bir iş olduğu da kesin. Yerel ve ulusal şebekeler ise iki tarafın bu iş birliğinden tabii ki mutlu değiller. Özellikle yerel yönetimler ve hükumetler Bitcoin madenciliğinin bölgelerine ekonomik fayda sağlamasını bekleseler de bu durumdan ötürü kararsızlık yaşıyorlar.

Öte yandan Dehong yerel yönetimi de son olarak bir toplantı düzenledi ve izin almamış madencilik işletmelerinin kapatılmasını talep etti.

29 Mayıs günü ise üzücü bir olay yaşandı. Yunnan bölgesindeki bir hidro-güç istasyonunda 6 kişinin hayatını kaybedip 5 kişini de yaralandığı bir patlama meydana geldi. Patlamanın sebebi hala açıklanmasa da bölgede güvenlik önlemlerinin önemi bir kez daha ciddi şekilde vurgulanmaya başlandı. Olay madencilik çiftlikleriyle alakalı olmasa da bundan sonra çiftlikler üzerinde daha çok güvenlik teftişi yapılmasına ve kısıtlamalar gelmesine sebep olabilir. Bu olayın ardından bazı çiftliklerde güç kesintileri olduğu da belirtiliyor.

Endüstri içinden bazı kişiler ise madencilik çiftliklerinin bir bölümünün sahipleri tarafından satılmak istendiğini söylediler.

Tecrübeli madenciler ise bu tür baskıların bölgedeki madencilik faaliyetlerini durdurmayacağını söylüyorlar ancak devlet yetkilileriyle güç, arazi kullanımı, vergilendirme ve çevre koruma gibi konularda yapılacak olan pazarlıklar ve görüşmeler sonrasında da mutlaka maliyetlerin artacağını düşünüyorlar.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: