Çin, dijital para dağıtımını bir şehirde daha başlatıyor

Çin’in dijital parası, Shenzen şehrinde 50 bin vatandaşa yapılan dağıtımın ardından şimdi de Suzhou şehrindeki belli sayıda kullanıcıya verilecek.

Son dönemde merkez bankası dijital parası çalışmalarında iyice gaza basan ve dijital yuan konusunda halkın da dahil olduğu denemelerde bulunan Çin, ikinci bir şehirde yeni bir deneme daha yapacak.

Çin medyasında yer alan haberlere göre; dijital yuanın kullanılabilirliğinin ölçülmesi için “Double 12” adındaki festival fırsat olarak kullanılacak ve Suzhou şehrindeki belli sayıda bir kullanıcıya dijital yuan dağıtılacak.

50 bin kişiye 200’er dijital yuan dağıtılmıştı

Deneme, Ekim ayında Shenzen şehrinde yapılan ve bu şehrin vatandaşlarına toplam 1,5 milyon dolar değerde yuan dağıtılan denemeye çok benzer olacak. Hatırlanacağı üzere Shenzen’de gerekli dijital cüzdanı telefonlarına indiren 50 bin kişiye 200’er dijital yuan dağıtılmıştı.

Suzhou şehrindeki deneme genel hatlarıyla Shenzen’dekine benzer olsa da, ilk denemede kullanılmayan bazı teknolojiler de ilk kez burada görücüye çıkacak. Akıllı aygıtlarla dokunmatik olarak çevrim dışı şekilde dijital yuan harcaması da bu teknolojilerin en önemlilerinden…

Birçok işyeri ve dükkan hazır

Çin medyasına göre şehrin bazı bölgelerinde birçok işyeri ve dükkan, dijital yuanın harcanabilmesini sağlayacak olan NFC adındaki “yakın alan iletişimi” sağlayan teknolojik satış noktalarını ve QR kod sistemini kurdu bile… Haberde ayrıca Chengdu şehrinde de, özel seçilmiş bazı katılımcıların, adı verilmeyen büyük bir banka aracılığıyla dijital cüzdandan CBDC işlemleri yapabilmesine olanak tanıyan bazı denemelerin yapıldığı belirtildi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: