Çiftlik Bank’ın Bitcoin cihazları nerede?

Çiftlik Bank’ın son döneminde kurduğu büyük Bitcoin çiftliğinde bulunan yüzlerce cihazın akıbeti ne oldu? Bir iddiaya göre Uruguay’a kaçırıldı.

Türkiye’de yüz binlerce insanı mağdur eden ve bu insanlar üzerinden milyar liralık bir vurguna imza atan Çiftlik Bank’ın “Tosun” lakaplı kurucusu Mehmet Aydın, sistem çökme noktasına geldiğinde işleri toparlamak için Bitcoin madenciliğine önemli bir yatırım yapmıştı. Aydın, o dönem değeri sürekli artan Bitcoin’den elde edilecek kârla sistemin çöküş sürecini uzatmayı hedefliyordu.

Aydın, Çiftlik Bank’ın son döneminde oluşturdukları Bitcoin madencilik tesisinden bir video yayınlamıştı ve bu tesiste yüzlerce cihaz bulunduğu görülüyordu. Çiftlik Bank’ın çöküşü ve Mehmet Aydın’ın yurt dışına kaçmasının ardından bu Bitcoin cihazlarına ne oldu?

Bitcoin madenciliğini sordu: “Bana da yardımcı olur musun?”

Gazeteci İsmail Saymaz, geçtiğimiz günlerde çıkan “Tosun Bank” adlı kitabında buna da yer veriyor. Kitapta yer alan bilgilere göre, Çiftlik Bank’ın Bitcoin macerası, Çiftlik Bank’tan hatırı sayılır bir servete kavuşan Hakkı Cangül ile başladı. Cangül, Çiftlik Bank’tan ayrı olarak kişisel çapta Bitcoin madenciliği yapıyordu. Çin’den 35 Bitcoin cihazı getirmişti. Bir gün Balıkesir’de Cangül’ü ziyaret eden Aydın, sohbet esnasında Cangül’ün Bitcoin madenciliği yaptığını öğrendi ve “Bana da yardımcı olur musun?” dedi.

İlk etapta 1000 adet Bitcoin cihazı almayı planladı

Bunun üzerine Aydın, 1000 adet Bitcoin cihazı satın alarak Akhisar’da bulunan tavuk çiftliğinde üretime başlamayı planladı. Yapılan hesaba göre cihazlar 11 milyon 460 bin TL’ye mal oluyordu. Aydın, Bitcoin fiyatının zirve noktalarda olduğu 20 Aralık 2017’de Cangül için cihazların kurulumunu yapan Serhat Dutman’ın hesabına “makine alım ödemesi” açıklamasıyla tek işlemde 11 milyon 460 bin TL yolladı. Bu hesaba ve paraya bloke konuldu. Ardından Aydın, parayı farklı yollarla gönderdi.

550 Bitcoin cihazı alındı

Sonrasında piyasadan ve yurt dışından 550 Bitcoin cihazı satın alındı. Bu cihazlar Çiftlik Bank’ın Acarkent’te bulunan villasında toplandı, daha sonra 2018 yılının Ocak ayında Akhisar’daki tavuk çiftliğine taşındı. Aydın, burada video çekerek Çiftlik Bank’ın Facebook hesabında yayınladı.

Bitcoin madencilik cihazları Uruguay’a mı kaçırıldı?

Bitcoin’deki fiyat düşüşünün de etkisiyle Aydın, umduğunu bulamadı. 12 Şubat 2018’de cihazlar söküldü ve bir TIR kamyonuna yüklendi. Sevk irsaliyesinde cihazların Dubai’ye gönderilmek amacıyla Gemlik Limanı’na yollandığı yazıyordu. Bununla birlikte TIR’ın Türkiye’ye giriş veya çıkış kaydı yoktu.

550 cihazdan 496’sı bu şekilde kayıptı. Kitapta dile getirilen bir iddiaya göre Bitcoin cihazları, nasıl olduğu tespit edilemeyen bir yöntemle Uruguay’a kaçırıldı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: