Büyük varlık yöneticisinden müşteri notu: Bitcoin’de fikrimi değiştirdim

wall-street (3)

Önde gelen bir piyasa stratejisti ve varlık yöneticisi olmasının yanında uzun süredir bir Bitcoin ve kripto para eleştirmeni olarak da ön plâna çıkan Inigo Fraser-Jenkins, Bitcoin hakkında fikrini değiştiğini belirtti.

Yönetimi altında tam 631 milyar dolarlık varlık bulunan Bernstein Araştırma’nın portföy yöneticilerinden biri olan Fraser-Jenkins, şirketin müşterilerine 30 Kasım tarihli gönderdiği notta kendisinin artık Bitcoin’i yatırımcıların portföylerinde bulundurması gereken bir varlık olarak gördüğünü belirtti:

“Bitcoin’in yatırım yapılacak bir varlık olup olmayacağı konusundaki fikrimi değiştirdim. “

Uzun süredir Bitcoin’e karşı olduğu bilinen Fraser-Jenkins 2018 yılında Bitcoin’in güvenilir bir varlık olamayacağını ve BTC’ye yatırım yapmasının imkansız olduğunu belirtmişti. 2017’deki zirvesinden sonra 2018’de çok ciddi bir düşüş yaşayan en büyük kripto para kısa süre içinde yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı.

Bitcoin çekici bir yatırım seçeneği olarak ortaya çıktı

Ancak başarılı yönetici koronavirüs pandemisiyle beraber dünyanın kısa süre içinde değiştiğini ve buna, politika üretme, borç yönetme ve yatırımcılara sunulan yatırım seçeneklerinin değişmesinin de dahil olduğunu belirtti. Başarılı yöneticiye göre; bu şartlar altında Bitcoin çekici bir yatırım seçeneği olarak ortaya çıktı. Buna rağmen yorumlarına temkinli şekilde devam eden Fraser-Jenkins kripto paraların, devletlerin ekonomi politikalarına engel olan varlıklara dönüşmeleri durumunda hükumetler tarafından bir tehdit olarak görülebileceğini, yine de bu durumun yaşanması için endüstrinin hala çok küçük olduğunu düşündüğünü ve yasal olduğu sürece bu konuda büyüme beklediğini belirtti:

“Devletlerin ekonomilere müdahale boyutunun büyümesi kripto paraları daha da çekici hale getirecektir. Ancak bu hükumetler kripto paraları engellemek de isteyebilir. Ekonomi politikalarında, kripto paraları yollarına çıkan bir engel olarak görürlerse, onlara kısıtlama getirmek isteyebilirler. Kripto paraların sürekli övülmesi ve çekici hale gelmesi politikacıların onlara negatif bakmasını sağlıyor. Bence yasal oldukları sürece kripto paralar, varlık yatırımı açısından önemli bir yere sahipler…”

Bilindiği üzere 2020 yılı itibariyle kurumsal şirketler başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara çok önemli yatırımlar yaptılar. Şu anda, kurumsal yatırımcı bakiyesinde 500 binden fazla Bitcoin bulunuyor. Kurumsal yatırımcıların kripto para edinmesine ve yönetmesine olanak sağlayan en büyük dijital varlık yönetim şirketi olan Grayscale de, son zamanlarda yüksek yatırım akışı kaydediyor.

Fraser-Jenkins’e göre, kurumsal paranın Bitcoin’e gelme sebebi BTC’de her yıl azalan volatilite… Bernstein yöneticisi müşterilerine uzun süreli yatırım

olarak portföylerinde bir miktar Bitcoin tutmalarını öneriyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: