Büyük Çinli Bitcoin madencilik havuzu, ağı terk etti

Çin’in büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan BytePool’un Bitcoin madenciliğini bıraktığı belirlendi.

Bitcoin blok ödülü yarılanmasına doğru giderken ve yarılanma sonrasında bazı madencilik işletmelerinin Bitcoin madenciliğini bırakmaları beklenen bir şeydi ve bu gerçekleşmeye başladı.

Çin’in en büyük madencilik havuzlarından biri olan BytePool madencilik havuzu, yarıştan ayrılmayı seçti.

Yerel medyadaki haberlere göre, Çinli madencilik şirketi Valarhash’in BytePool madencilik havuzunun hash rate’i Mart ayının başlarında yüzde 95 azalarak saniyede 4 eksahash’ten 0.2 eksahash’e geriledi. Havuzun yakın gelecekte altcoin madenciliğine başlayabileceği belirtiliyor.

Öte yandan madencilik havuzları arasında yakın zamanda güçlü bir borsa da katılıyor. Halihazırda OKEx ve Huobi gibi kripto para borsalarının madencilik havuzları varken Binance de bunlar arasında yerini alacak. Şirketten yakın zaman önce yapılan açıklamada, Binance Bitcoin madencilik havuzunun devreye alınması için çalışıldığı bildirilmişti.

Güçlü olan hayatta kalacak

Bitcoin tarihindeki üçüncü blok ödülü yarılanmasına yaklaşık 1.5 ay kala madencilik endüstrisi istikrarsız bir dönemin içine girdi. Bununla birlikte, Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV), birkaç gün içinde arz kesintilerini yapacaklar. Bu da madencilerinin daha yüksek ödül kazanmak için BTC’ye akın etmesi demek. Bitcoin’in tüm bu gelişmelerin ardından madencilik zorluğu artacak ve sektördeki küçük işletmeler daha fazla baskı altına girecek. Sonunda da şu ana kadar dayanmalarına rağmen belki de faaliyetlerine son verecekler.

Büyük madencilik şirketlerinin bile (sadece bireysel madenciler değil), Kovid-19 salgınının neden olduğu satışlardan etkilendiği görülüyor. ‘Kara Perşembe’den kısa süre sonra ABD şirketi Digital Farms, keskin Bitcoin fiyat düşüşü nedeniyle kripto para madenciliği faaliyetlerini süresiz olarak durdurmuştu.

Kripto para araştırma şirketi Coinmetrics, bu kapanmaların ardından sadece güçlü madencilik şirketleri ayakta kalacağını ve büyük kârlar elde edeceğini belirtiyor. Araştırma şirketine göre, verimsiz madencilerin ağdan ayrılması, kalan madenciler için kâr marjlarını artıracak. Bu hem satış baskısını azaltacak hem de fiyatların artmasını sağlayacak.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: