Büyük Bitcoin madencileri, halving sonrası beklentilerini açıkladı

Kripto para şirketi RockX tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Bitcoin madencilerinin yarılanma sonrası beklentilerine ışık tutuyor. Buna göre madencilerin çoğu, önümüzdeki altı ay içinde fiyatın 10-12 bin dolar aralığına çıkmasını ve yarılanmanın ardından hash rate’in yüzde 25 düşmesini öngörüyor.

Kripto para hizmetleri sunan RockX şirketi, Çin’deki önde gelen kripto para madencileriyle konuşarak bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya dünyanın en büyük madencilik havuzlarından F2Pool’un operasyon direktörü Yu Chao, TokenInsight ortağı Wayne Zhao, Pandaminer ve OXBTC CEO’su Wilson Guo ile Bitmain Asya-Pasifik başkanı Fan Xiaojun gibi isimler katıldı.

Çoğunluk, Bitcoin fiyatı için “10-12 bin dolar” diyor

CoinTelegraph tarafından paylaşılan verilere göre, katılımcıların yüzde 71’inden fazlası, Bitcoin’in yeniden güven elde ettiğine inanıyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 45’i önümüzdeki altı ay içinde Bitcoin’in fiyatının 10 ila 12 bin dolar aralığında, yüzde 24’ü ise düşük volatilite ile 10 bin dolar civarında ve yüzde 14’ünden fazlası da 15 bin doların üzerinde olacağına inanıyor.

Hash rate’te yüzde 25 azalış tahmini

Araştırmanın bir başka dikkat çekici sonucu, hash rate ile ilgili. Madenciler, hash rate’in halving sonrasında saniyede 90 eksahash seviyesine düşebileceğini öngörüyorlar. Bu rakam, şu anda yaklaşık 120 eksahash.

Dahası, salgın nedeniyle kesintiye uğrayan tedarik zincirinden dolayı yeni madencilik cihazlarının buralara ulaşması zaman alabileceğinden Avrupa ve Amerika’daki madencilerin yarılanmadan en çok etkilenecek madenciler olabileceği ifade ediliyor. Öte yandan RockX araştırmasının sonuçlarına göre, yarılanma Çin’de yağışlı mevsimin başlangıcına denk geleceği için madencilik faaliyeti Çin’de yoğunlaşmaya devam edebilir.

Piyasa değeri ile en büyük kripto para, yarılanmaya giderek yaklaşıyor. 12 Mayıs’ta beklenen bu olayda günlük üretilen Bitcoin sayısı yaklaşık 1800’den 900’e gerileyecek. Böylece, yeni üretilen Bitcoin’ler yoluyla piyasaya yarı yarıya daha az Bitcoin girecek. Madencilik ödüllerindeki bu gerilemeden sonra madenciliğe olan katılımın bir ölçüsü olan hash rate’in de düşeceği öngörülüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: