Bu tuzağa Türk kullanıcılar da düştü: Bitcoin’de arbitraj dolandırıcılığına dikkat

Arbitraj yaparak kâr sağlamak isteyen kullanıcıları hedefleyen bir dolandırıcılık türü, son dönemde birçok kullanıcıyı mağdur etti.

Arbitraj terimi, bir kripto parayı fiyatın daha düşük olduğu borsadan satın alıp daha yüksek olduğu borsada satmayı ifade ediyor. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız bir haberde bildirdiğimiz üzere, son zamanlarda yayınlanan yeni bir araştırma, Bitcoin piyasasında arbitraj fırsatının yüz milyonlarca doları bulduğunu gösteriyordu. Bununla birlikte arbitraj ile kâr elde etmek isteyen yatırımcıların bu niyetini kullanan çok sayıda dolandırıcı da var.

Kullanıcı çekmek için fiyatı çok yüksek veya çok düşük gösteriyorlar

İsmi pek bilinmeyen bazı sözde kripto para borsaları, arbitraj fırsatı arayan yatırımcıları kendilerine çekmek için Bitcoin’in fiyatını mevcut ortalama piyasa fiyatından 400-500 dolar yüksek veya düşük gösteriyor. Bugünkü piyasa şartlarında böyle bir fark çok mümkün değil. Bitcoin’in neredeyse 20 bin dolara çıktığı 2017’nin Aralık ayındaki gibi yatırımcıların akın akın geldiği dönemlerde bu tür fiyat farklılıklarına rastlanabiliyor fakat şu an piyasa koşulları o dönemden büyük ölçüde farklı. Fiyat farklılığıyla bunun iyi bir arbitraj fırsatı olduğunu düşünen kullanıcı, adı sanı duyulmamış borsaya Bitcoin’ini aktarıyor ve film buradan itibaren kopuyor.

Sistemin işleyişi:

  1. Kullanıcı, bir borsada Bitcoin fiyatının diğer borsadan 500 dolar farklı olduğunu görüyor.
  2. Arbitraj yapmak için buraya 10 bin dolarlık BTC aktarıyor.
  3. Bu parayı çekmek istediğinde site izin vermiyor.
  4. Siteden gönderilen e-posta ile kullanıcıya bu parayı çekmesi için 50 bin dolar daha aktarması gerektiği söyleniyor.
  5. Kullanıcı parayı aktarıyor ve bu para da geri verilmiyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: