Bu tesis, her gün 50 bin dolarlık Bitcoin üretiyor

New York’ta bir enerji santrali, 7000 kripto madencilik makinesi kurdu ve kendi ürettiği elektrikle günlük 5.5 Bitcoin elde edecek şekilde madencilik yapıyor.

Bloomberg’ün haberine göre, New York’un Finger Lakes bölgesindeki bir enerji santrali, her gün yaklaşık 50.000 dolar değerinde Bitcoin elde etmek için ürettiği elektriği kullanıyor ve adeta kendi madenciliğini yapıyor.

Atlas Holding LLC adlı özel şirket, Greenidge Generation enerji santralinde 7000 kripto madencilik makinesi kurdu ve günlük 5.5 Bitcoin elde edecek şekilde madencilik yapıyor. New York Dresden’de 1973 yılında kurulan 65 bin metrekarelik bir kömür madenindeki enerji santrali daha sonraki yıllarda doğal gaz santraline çevrilmişti.

Şirketten yapılan açıklamada madencilik makinelerinin, yeniden üretimle elektrik sağlayan çift yönlü sayaç gücüyle çalıştığı ve bunun da maliyetleri ciddi şekilde düşürdüğü belirtildi.

Madencilik makineleri çok fazla elektrik tükettiği için tüm dünyadaki madenciler genellikle elektriğin ucuz teknolojileri tercih ediyorlar. Bunların başında ise hidroelektrik santralleri geliyor.

Kamu kuruluşları fiyatlara zam yaptığında ise madencilik şirketlerinin planları bozulabiliyor. Ancak Greenidge, maliyetlerin öngörülebilir ve ucuz olduğunu, ayrıca bu teknoloji sayesinde sadece üretim maliyetlerinin kendilerine yük olduğunu belirtiyor. Madencilik çiftliği, enerji santralinin ürettiği 115 megawatt’ın sadece 15 megawatt’ını kullanıyor. Geçmişte tesis, enerji talebinin en yoğun olduğu dönemler olan yaz ve kış aylarında çalışıyordu ancak artık tüm yıl boyunca faaliyette.

Yarılanmadan sonra da kâr edeceklerine inanıyorlar

Firma sahipleri, Mayıs ayında blok ödüllerinin halving’le beraber yarıya inecek olmasına rağmen o dönemde de kârda olacaklarına inanıyorlar.

Konuyla ilgili olarak Greenidge finans müdürü Tim Rainey, “Yarılanmanın nasıl ne sonuçlar doğuracağından bağımsız olarak şu an elverişli bir piyasa pozisyonundayız. Ortak üretim teknolojisine sahip bir firma olarak bu sayede piyasa dalgalanmalarını yakalayıp düşüşlerde de para kazanabiliyoruz.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: