Bu gördüğünüz milyon dolarlık lüks otomobil, token haline geliyor

İki şirket, çoğu insan için erişilemez olan lüks ve nadir araçlara dünyanın her yerinden insanın yatırım yapabilmesinin önünü açıyor.

Yatırım platformu CurioInvest ve dijital varlık borsası MERJ, Ferrari gibi lüks ve nadir otomobillerle desteklenen token’lar sunmak üzere bir araya geldi.

Bloomberg’de yer alan habere göre, “CT1” olarak adlandırılan token’lar, Şeyseller merkezli MERJ’de listelenecek. Borsa, Şeyseller Finansal Hizmetler Kurumu tarafından bir menkul kıymet borsası olarak lisanslandı.

İki şirket, toplam değeri 200 milyon doların üzerinde olan 500 koleksiyonluk arabayı token’laştırmayı planlıyor. Token hâline gelecek olan ilk arabalardan biri 1.1 milyon dolar değerindeki Ferrari F12tdf olacak.

MERJ dijital strateji başkanı Jim Needham, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Uganda’da yaşayıp Stuttgart’ta saklanan ve Lihtenştayn’daki bir şirket tarafından token’laştırılan eşine az rastlanır bir arabaya sahip olabilirsiniz.” dedi.

Borsa, bunun yatırımcıların büyük çoğunluğu tarafından erişilemeyen bir varlık sınıfı olan lüks ve nadir arabalara daha fazla insanın yatırım yapabilmesini sağlayacağını söylüyor.

Knight Frank’e göre, klasik arabalar, 2017 yılına kadar geçen 10 yıl içinde hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel yatırım araçlarını geride bırakarak %330’dan daha fazla değer kazandı.

CurioInvest’in kurucusu ve CEO’su Fernando Verboonen, “Güzel sanatlar ve koleksiyonluk arabalar, tarihsel olarak güvenli limanlar olarak algılanıyorlar.” diyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: