Borsaların Bitcoin sigorta fonlarında büyük erime

Kaldıraçlı işlemler sunan kripto para borsalarının sigorta fonları, Bitcoin’in düşüşü sırasında büyük darbe aldı.

Bitcoin’de görülen satış dalgası, kaldıraçlı işlemler sunan kripto para borsalarının sigorta fonlarına önemli ölçüde zarar verdi.

Kripto türev borsalarda, genellikle kullanıcıların ödedikleri işlem komisyonlarıyla oluşturulan sigorta fonları, karşı taraf likidasyonlarının sayısını azaltma amacıyla kullanılıyor.

Deribit’in fonu yüzde 88 düştü

Bir numaralı kripto paranın 13 Mart’taki büyük düşüşünde Deribit’in sigorta fonu, 391 BTC’den 43 BTC’ye yüzde 88 azalma gösterdi. Binance’in fonu ise aynı sıralarda 6 milyon USDT azaldı. Borsadan yapılan açıklamada, “Sigorta fonunun tükenmeye devam etmesi halinde yeni fonlar ekleyerek kullanıcılarımızı korumaya devam edeceğiz.” denildi.

Deribit’in fonundaki Bitcoin miktarı böyle düştü

Bu arada fondaki kayba ilişkin olarak Deribit’ten de bir açıklama geldi. Borsanın resmi Twitter hesabından, sigorta fonunun aşırı volatiliteden büyük ölçüde etkilendiği, bu nedenle fona 500 BTC aktarılarak güçlendirmeye karar verildiği bildirildi.

Bir başka borsa OKEx’in fonuna ise 1009.5 BTC yatırıldıktan sonra 475.2 BTC, iflas kayıplarını karşılamak üzere çekildi.

Huobi’nin Bitcoin sigorta fonu, 12-13 Mart arasında 1121 BTC’den 1327 BTC’ye yükselirken en büyük kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’in fonunda da 1600 BTC’lik kayıp gerçekleşti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: