Borsa İstanbul’daki biyoteknoloji hissesi, 1.5 ayda yüzde 630 arttı

Koronavirüs tanısı için test kiti üreten biyoteknoloji şirketi RTA Laboratuvarları’nın (RTALB) hisseleri, son 1.5 ay içinde yüzde 630 artış gösterdi.

Tüm dünya piyasalarında olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs salgını, özellikle ilaç, gıda ve biyoteknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin hisselerinin rekorlar kırmasını sağladı.

Türkiye’deki en çarpıcı örneklerden biri de biyoteknoloji şirketi RTA Laboratuvarları’nın (RTALB) hisseleriydi.

Moleküler biyoloji-genetik, immünoloji-seroloji, medikal ve endüstriyel biyoteknoloji ürünlerinin Ar-Ge ve üretimine yönelik çalışmalar yapan şirketin hisseleri, 11 Mart’tan bu yana 1.92 TL’den 13.91 TL’ye yüzde 630 arttı.

Şirket, dün KAP’a yaptığı bildirimde kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 250 milyon TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini bildirmişti. Geçen ay ise korona virüs tanısı için kit üretildiği açıklanmıştı. Nisan ayı başlarında da 1 milyon 500 bin adet kit satıldığı duyurulmuştu. Aynı bildirimde, Nisan ayı sonu itibari ile hammadde tedarik zincirinde bir aksama olmaması durumunda 2 milyon adet teslim hedefinin aşılacağının beklendiği ifade edilmişti.

RTA Laboratuvarları grafiği
RTA Laboratuvarları grafiği

Öte yandan RTA Laboratuvarları’nı bünyesinde bulunduran Güler Yatırım Holding (GLRYH) de 17 Mart’tan beri 1.38 TL’den 6.47 TL’ye çıktı. Bu hissede de yüzde 370’e varan bir getiri söz konusu oldu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: