Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’dan flaş Bitcoin açıklaması

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, Bitcoin’in yakın zamanda borsada alınıp satılmasının zor olduğunu ancak vadeli işlemlerde düşünülebileceğini söyledi.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, bir sohbet toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Borsanın halka arzı için yıl bitmeden hazır olacaklarını söyleyen Atilla, Mayıs ayında endeksten iki sıfır atmayı planladıklarını ifade etti. Atilla, ayrıca Bitcoin ile ilgili de konuştu.

BIST Genel Müdürü, Bitcoin’in borsada alınıp satılmasının yakın zamanda zor olduğunu ancak vadeli işlemlerde düşünülebileceğini söyledi.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, halihazırda dünyanın önde gelen borsalarının bazılarında listeleniyor ve Atilla’nın açıklamalarına göre, yakında Borsa İstanbul da onlardan biri olabilir.

Bitcoin vadelileri, dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsası CME’de listelenirken Nasdaq’ın da bir Bitcoin ürünü listelemek için yoğun çalışmalar yaptığı biliniyor.

Bitcoin’de vadeli işlem pazarı genişliyor

Son zamanlarda Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri pazarında önemli ilerlemeler kaydedildi. New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange’e (ICE) ait Bakkt, henüz CME’nin tahtını sallamaktan uzak olsa da hem fiziki teslimatlı hem de nakit uzlaşılı sözleşmeleri ile bu alanda önemli bir oyuncu haline geldi. Öte yandan geçen ay, CME Bitcoin vadelileri için tarihin en iyi ikinci ayı olarak kayıtlara geçti. Ocak’ta günlük ortalama 10,800 kontrat işlem gördüğü açıklandı. Bu rakam, 2019’un ortalama günlük hacminden yüdze 69 daha fazla.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: