Bitcoin’in volatilitesi Mart çöküşündeki seviyelere yaklaştı

bitcoin

Tesla’nın Bitcoin açıklaması, fiyatın 48 bin dolar üzerine de çıkmasını sağlarken en büyük kripto paranın volatilitesi de tarihi seviyelere ulaştı.

ABD merkezli Kraken borsasının son raporuna göre; BTC volatilitesi geçtiğimiz Mart çöküşündeki volatilite seviyelerine yaklaşmış durumda…

Bitcoin fiyatında müthiş iniş ve çıkışların yaşandığı Ocak ayında, 42 bin dolarlık fiyatın ardından sert bir düşüşle 29 bin dolara kadar bir geri çekilme yaşanmıştı. Bu da yıllık volatilite oranının, koronavirüs pandemisi kaynaklı büyük 12 Mart çöküşünde yaşandığı gibi, yüzde 100’ün üzerine çıkmasına neden oldu.

İlk 5’te en az volatilite Bitcoin’de

Hatırlanacağı üzere Mart ayında vaka sayılarındaki ciddi artışların ardından tüm varlık değerlerinde inanılmaz düşüşler yaşanmış, Bitcoin fiyatı da günler içerisinde 9 bin dolardan 5 bin dolara gerilemişti. Bu sert hareketler esnasında da volatilite yüzde 60’tan yüzde 150’ye çıkmıştı.

Ancak son zamanlardaki tüm sert hareketlere rağmen Bitcoin, en büyük 5 kripto para içerisinde en az volatiliteye sahip varlık oldu.

Polkadot, yüzde 228’lik volatilite oranıyla en yüksek seviyede yer aldı. Cardano yüzde 183, Ethereum’da ise yüzde 160’lık volatilite oldu. Bu 3 kripto para da düzeltme yapmadan yükseldi ve kendi rekorlarını kırdı.

“Bitcoin fiyatı artarken volatilite azalacak”

Kraken ayrıca raporunda, Bitcoin fiyatının, volatilite azalarak artacağını da öngördü:

“Şubat’ın ortalama olarak Ocak ayından yüzde 6 daha fazla getiri sağladığı ve yüzde 15 daha az volatil olduğu göz önüne alındığında, bu ayın Ocak ayını geride bırakacağı ve fiyat artarken volatilitenin de düşeceği beklenmektedir.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: