Bitcoin’in sessizliğinde gözler GameStop’ta: Wall Street onu konuşuyor

Bitcoin, belirli bir aralıkta işlem görmeye devam ederken son günlerde Wall Street’te bir GameStop çılgınlığı yaşanıyor.

Amerikan video oyunu, tüketici elektroniği satan bir mağazalar zinciri olan GameStop’un (GME) hisseleri, Nisan ayından bu yana %5800, son bir ayda %640 ve son bir haftada da %280 artış gösterdi.

GME, bugünü 148 dolar seviyesinde kapatırken bu çılgın fiyat artışının arkasında Reddit başta olmak üzere internet forumlarındaki küçük yatırımcıların olduğu değerlendiriliyor.

2 milyondan fazla abonesi olan Reddit’in r/WallStreetBets subreddit’indeki bireysel yatırımcılar, 13 Ocak’tan bu yana bu büyük ralliyi körüklüyor.

Hikaye, Reddit kullanıcılarının GameStop’ta çok fazla short pozisyon olduğunu fark etmesi, aktivist yatırımcı Ryan Cohen’in hisseye yatırım yaptığının ortaya çıkması ve şirketin yönetim kuruluna üç yeni üye dahil etmesiyle başladı. İlk önemli sıçrama, bu gelişmelerden sonra geldi.

Diğer yatırımcıların da GameStop almaya çağrıldığı çevrim içi paylaşımlar, büyük bir yükseliş ivmesine yol açtı. Bireysel yatırımcıların alımları, Wall Street fonlarının short pozisyonları ile büyük zarar etmelerine neden oldu. Bir yerde bu, kendine güvenen açığa satışçılarla bireysel yatırımcılar arasında bir savaştı. Aynı zamanda rallide hisse senetlerine karşı açığa satış yapmasıyla bilinen bir şirket olan Citron Research’ün GameStop hissesinin değerini 20 dolar olarak nitelemesi ve bu hisseleri daha yüksek fiyatlardan alanları “enayi” olarak adlandırmasına öfkelenen kalabalığın desteği de vardı.

Toplamda hissede açığa satış yapanların 5 milyar dolar zarar ettikleri ifade ediliyor.

Elon Musk ve Chamath Palihapitiya da katıldı

Ünlü girişimci Elon Musk, rallinin ortasında Reddit’teki söz konusu subreddit’i paylaşarak “Gamestonk!!” yazdı. Stonk, yalnızca yükselen ve bunun için temel bir nedene ihtiyaç duymayan hisse senetleri için kullanılan yeni bir Wall Street ifadesi. Musk’ın bu tweet’i on binlerce RT ve beğeni alırken Bitcoin yatırımcısı milyarder isim Chamath Palihapitiya da bu çılgınlığa katıldı.https://platform.twitter.com/embed/index.html?creatorScreenName=uzmancoin&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1354174279894642703&lang=tr&origin=https%3A%2F%2Fuzmancoin.com%2Fbitcoin-gamestop-wall-street%2F&siteScreenName=uzmancoin&theme=light&widgetsVersion=ed20a2b%3A1601588405575&width=550px

Palihapitiya, 115 dolarlık GameStop alım opsiyonu satın aldığını açıkladı. Bu tweet de kısa sürede viral oldu.

Son olarak “Big Short” filminde Christian Bale tarafından canlandırılan Michael Burry de GameStop’un bu fiyat artışında büyük kazanç elde etti. Burry’nin şirketi, 1.7 milyon hisseye sahipti ve bunların değeri, mevcut fiyatlarla 250 milyon doların üzerinde. Burry’nin kazancı %1500’ü aştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: