Bitcoin’in meşhur 4 yıllık döngü modeline itiraz: Yanılıyorlar

Bitcoin’in bir kez daha artmaya başlayacağı 2022 yılına kadar birikim aşamasında kalacağını savunan bir analist, 4 yıllık döngü teorisine karşı çıktı.

Bitcoin ve kripto para analisti Benjamin Cowen’in birçok kripto para savunucusu tarafından yaygın olarak benimsenen döngü teorisine itirazı var. Cowen, lider kripto paranın dört yıllık fiyat eğilimlerini inceleyerek Bitcoin’in böyle ayırt edilebilir bir modeli takip etmediğini ileri sürdü.

Bitcoin, bugüne kadar iki önemli fiyat artışı dönemi yaşadı. Biri, 2012’de diğeri ise 2016’da gerçekleşen blok ödülü yarılanmalarını takiben geldi. Bu nedenle pek çok kripto para takipçisi ve yatırımcısı, blok ödülünün önümüzdeki Mayıs ayında tekrar yarı yarıya inmesiyle benzer bir değer artışı bekliyor.

Cowen ise Bitcoin’deki fiyat artışının bu kadar basit bir dört yıllık modeli takip etmediğini gösteren piyasa verilerine dikkat çekerek bu teoriye karşı çıkıyor.

Analist, kripto paranın daha ziyade ilk günlerden beri görülebilen birkaç uzun dönem boyunca bir dizi zirve ve çukurlar şeklinde ilerlediğini, bu eğilimlerin piyasa değeri arttıkça daha uzun sürdüğünü ifade ediyor. Cowen, Bitcoin’in her fiyat zirvesi ve akabinde gelen düzeltmeden sonra bir sonraki boğa piyasasına kadar geçen sürenin her seferinde uzadığını iddia ediyor.

Cowen’a göre, şu anda bir birikim aşamasının ortasındayız. Analist eğer haklıysa Bitcoin, bir kez daha artmaya başladığı 2022 yılına kadar birikim aşamasında kalacak.

Cowen, uzun süredir Bitcoin ve bir bütün olarak kripto para piyasası hakkında iyimser. Analist, toplam kripto para piyasasının değerinin birkaç yıl içinde 11 trilyon doları aşabileceğini, Bitcoin’in de 100 bin doların üzerine çıkabileceğini öngörüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: