Bitcoin’e Yatırım Yapma Psikolojisi

Kriptokoin – Borsa ve cüzdan gibi araçlara erişim kolaylığı, yeni yatırımcıların ya da yatırım yapacak adayların kripto para alanına girmesini kolaylaştırdı ancak herkes bu aktivitenin özellikle kripto pazarında bulunan tuzakların pek de farkında değil. Kripto para ticaretinde psikoloji, diğer unsurların yanı sıra, gerçek bir yatırımcının başarısını belirleyen faktörlerden biri.

Kripto para sektöründe borsalar, sundukları hizmet yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Basit fiat-kripto dönüştürücülerden, işlemlerin gerçekleştirilmesi için çeşitli araçlar (hatta karmaşık olanlar da dahil olma üzere) her türlü emri belirlemek için farklı seçeneklerle gerçek işlem platformlarına geçiş için yoğun çaba içerisine girmiş durumdalar.

Kripto ticaretinde başarıya giden yol

Forex, hisse senedi ya da kripto pazarı olsun, ticaretin aslında herkesi birleştiren bir bileşeni var: bu faaliyetlerdeki katılımcıların % 95’i para kaybediyor.

Mark Douglas, Bölge’deki Ticaret isimli kitabında, her tüccarı etkileyen, zihinlerinde tetiklenen ve başarılarını veya başarısızlıklarını belirleyen mekanizmaları vurgulayan daha derin psikolojik yönleri inceliyor.

Her yatırımcı bir pazara girerken bununla ilgili bir risk olduğunu bilir. Bununla birlikte, yatırımcının doğru zihniyeti temel bir faktörü özümseyebilmektir: nihai sonuç istenmeyen olabilir ve ticaretteki psikolojinin bunda büyük bir etkisi vardır.

Peki bu büyüleyici ortamda başarının yolu nedir? Temel analiz, teknik analiz veya psikoloji mi?

Hiç şüphe yok ki tüm yönler çok önemlidir ve bunlara iyi bir strateji eklenmeli.

“Tutarlı kazananlar ile herkes arasındaki farkı bundan daha basit bir şekilde ortaya koyabileceğimi sanmıyorum: En iyi yatırımcılar korkmuyor” diyor Mark Douglas.

Bu nedenle, Douglas için korku, çoğu yatırımcının başarısızlığının kalbinde yer alır ve ticaretin içinde alınan pozisyon, insanların psikolojisi ve büyük olasılıkla yapılacak hatalar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ticarette Psikoloji: korku nasıl ortadan kaldırılır

Douglas’a göre, “İlk etapta alım satım yapmamızın asıl nedeni – yaratıcı ifade özgürlüğünün sınırsızlığı – davranışımızı uygun şekilde yönlendirebilecek türde kurallar ve sınırlar oluşturmaya karşı doğal bir direnç hissetmemiz gibi nedenler.”

Ticaretin asıl gerçekliği, eğer sonuçlarda tutarlılık yaratmak istiyorsa, bir zarardan mı yoksa kazançtan mı olduğu kurallara uymaktır.

İyi tanımlanmış bir plan olmadan işlem yaparken ve insanlar kazançlar için kredi alırken, kaybettiklerinde başkalarını suçlama eğilimindedirler. Riski kabul etmek, birinin davranışlarını duygusal rahatsızlık veya korku olmadan kabul etmek anlamına gelir.

Eşitliğin büyümesi

Hiç büyümeyen bir özkaynak eğrisi, yasal düzenleme ve ilgisizlikle eş anlamlıdır. Örneğin, her bir işlem için% 2’lik makul bir özkaynak riski belirlenmişse, sabit bir stop zararı ayarlanabilir.

Bu tür bir yaklaşım, pazara girmeden önce, doğabilecek en büyük zararın ne olacağının bilinmesini sağlar. Benzer şekilde, kar elde etme, ulaşılması için asgari bir amaç olarak görülmelidir. Aksi takdirde, pozisyonu erken kapatma ve potansiyel kazanımları yolda bırakma riski vardır.

Her iki durumda da, kripto para birimleri gibi bir pazarda ticaret, insan psikolojisinden etkilenmemelidir. Bu sebeple, çoğu zaman, çoğu insanın eylemlerini gerçekleştiren, çoğu hataların yapılmasına neden olan bileşeni kaldıran netice de bir yazılımdır.

Kaynak:kriptokoin

%d blogcu bunu beğendi: