Bitcoin’e gizli mesajı yerleştiren o isim konuştu: Tarih tekerrür etti

Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasının (halving) gerçekleştiği bloktan önceki son bloka bir mesaj yerleştiren isim, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Yılın en çok beklenen olayı ‘Halving’ gerçekleşirken F2Pool madencilik havuzundan blokzincire gizemli bir mesaj yerleştirildi.

Şirketin logosunu belirten bir balık resmiyle başlayan mesajda madencilik havuzu, New York Times Gazetesi’nin 9 Nisan 2020 tarihli başlığını gösterdi:

“NYTimes 09/Nisan/2020 2.3 Trilyon Dolarlık Destek Paketi, 2008 Kurtarma Planına Fark Attı”

Tabii ki bu mesajın anlamı açık. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto da ilk bloka 2008 krizine atıfta bulunan ve BTC’nin tüm bu sorunlara çare olacağını ima eden bir mesaj yerleştirmişti.

Şans eseri, F2Pool Pazartesi günü gerçekleşen ‘halving’den hemen önce son bloku çıkaran ve ödülü kazanan firma oldu. Hemen ardından da elde ettikleri bu hakla mesajı yerleştirdiler.

“Tarih tekerrür etti”

F2Pool kurucu ortağı Wang Chun konuyla ilgili olarak konuştuğu CoinDesk’in ‘Consensus: Distributed’ konferansında; bu fikrin kendisine ait olduğunu ve mesajı son birkaç ayın manşetlerini ciddi şekilde taradıktan sonra bulup kararlaştırdıklarını söyledi.

Wang Chun, “Tarih tekerrür etti. Satsohi’nin 2008’de gördüğü gibi, şu anda da koronavirüs yüzünden birçok kurtarma paketinin önümüzde olduğunu görüyoruz. Ancak şimdikiler daha büyük ölçekte… Sanki Bitcoin yeniden yaratılmış gibi…” dedi.

Hatırlanacağı üzere 2009 yılında, Bitcoin’in ilk kodu yaratıldığında Satoshi Nakamoto ilk bloka, “The Times 03/Ocak/2009 Şansölye Bankalar için İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde” mesajını yerleştirmişti.

Bu mesajın yerleştirilme sebebi, bankaların kurtarılmasına karşı olunması değildi. Amaç Bitcoin’in bugünün finansal sisteminde bulunan yolsuzlukları ve sorunları düzeltecek bir araç olduğunu göstermekti.

Chun, son olarak “Bitcoin, kontrolü ve özgürlüklerini, bankaların onu 100 yıldan uzun bir süre önce almasından bu yana ilk kez insanlara geri verdi.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: