Bitcoin’den CME kararı ve Trump yasağına sert tepki

Bitcoin, CME’nin alım satımı durduracağını ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da Avrupa’dan seyahatlerin 30 gün boyunca yasaklandığını bildirmesinin ardından 500 dolar geri çekildi.

Bitcoin, koronavirüs salgınına karşı bir önlem olarak CME’nin alım satımı durdurma kararı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın 30 gün boyunca Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri askıya almasının ardından Ocak ayının başlarından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Açıklamalar öncesi 7900 doların üzerinde işlem gören Bitcoin, sonrasında küresel piyasalarla beraber düşüş yaşadı ve 7340 dolara kadar indi. Bu seviye, 5 Ocak’tan bu yana görülmemişti.


Trump’ın seyahat yasağının yanı sıra küresel piyasaları etkileyen birçok farklı gelişme de var. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüsün bir pandemi olduğunu açıklaması bunlardan biri. Ayrıca NBA, tüm maçları koronavirüs nedeniyle askıya alırken ünlü oyuncular Tom Hanks ile eşi Rita Wilson’ın da bu hastalığı yakalandığı ortaya çıktı.

Öte yandan Bitcoin’de vadeli kontrat tarafına hakim bir borsa olan Chicago Mercantile Exchange (CME), alım satımı 13 Mart’tan itibaren durdurma kararı aldığını ilan etti. CME, kararı koronavirüs salgının yayılmasına karşı bir önlem olarak alındığını bildirdi.

Son olarak koronavirüs paniğinin büyümesiyle S&P 500 endeksi, dünü yaklaşık yüzde 5 değer kaybıyla kapattı. Tüm dünya borsalarında benzer hareketler görülürken altın ise 1636 dolar seviyesinde sabit seyrini sürdürüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: