Bitcoin’de yasak tartışmaları: Trump yasağı, 1933’ten daha zor olur

Donald Trump’ın 2018’de Hazine Bakanı’na “Bitcoin’in peşini bırakma” dediğinin ortaya çıkması üzerine ABD hükümetinin en büyük kripto parayı yasaklamaya dönük bir adım atıp atamayacağına ilişkin tartışmalar yeniden alevlendi.

donald-trump

Piyasa değeri ile en büyük kripto para Bitcoin, özellikle son birkaç yılda halk nezdinde devlet kontrolü ve gözetiminden uzak sınırsız bir değer deposu olarak ün kazandı. Bitcoin popülaritesini her geçen gün artırıp kullanıcı tabanını genişletirken saldırılar da o oranda artıyor.

Bunun son örneği ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları. Trump, ilk kez kamuoyu önünde Bitcoin’den geçen sene bahsetmişti. ABD Başkanı, Twitter hesabında “değeri epeyce değişken olan ve para olmayan” Bitcoin ve diğer kripto paraların bir hayranı olmadığını, yasalarca düzenlenmemiş kripto varlıkların uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı aktiviteler dahil, kanunsuz davranışlara kolaylık sağladığını yazmıştı.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Beyaz Saray’daki anılarına dair kitabında yazılanlara göre, 2018 yılında Donald Trump, Hazine Bakanı Steve Mnuchin’den dolandırıcılıklarla ilgili olarak Bitcoin’in peşini bırakmamasını istedi.

Finans danışmanlığı şirketi deVere Group’un CEO’su ve kurucusu Nigel Green, yaşanan bu son gelişmeyi, Trump’ın çok yüksek ihtimalle Bitcoin’e karşı bir saldırı başlattığı şeklinde yorumladı. Bununla birlikte Green, Trump’ın Bitcoin’e olan karşıtlığını yüksek sesle dile getirmesinin en büyük kripto paranın ve diğerlerinin büyük kitleler tarafından kabulünü engelleyemeyeceğini ifade ediyor.

Altın yasağı gibi Bitcoin de yasaklanabilir mi?

Bilindiği üzere, 1933 yılında Amerikan Başkanı Franklin Roosvelt onayıyla çıkarılan bir kanun ile ABD’de bulunan vatandaşların altın para, külçe altın ve altın sertifikası bulundurmaları yasaklanmıştı. Bu yasak, 1975 yılına kadar devam etti.

ABD hükümeti, altında olduğu gibi özellikle merkezi olmayan ve dijital yapısı göz önüne alındığında Bitcoin’e de yasak getirebilir mi?

Erken dönem Bitcoin yatırımcısı ve kripto para ödeme şirketi Metal Pay’in CEO’su Marshall Hayner, Forbes’a yaptığı açıklamada, “ABD hükümetinin 1933’tekine benzer bir Bitcoin yasağı getirmesi uzak ihtimal. Bitcoin devlet destekli olmayan bir para birimidir. Bence göreceğimiz en olası hamle, dijital varlıkların nasıl ele alınacağı hususunda FinCEn ve OCC kurumlarının agresif kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele kararları olur.” dedi.

Hayner ayrıca Çin Komünist Partisi’nin Büyük Güvenlik Duvarı gibi bir internet sansürü uygulamadan Bitcoin işlemlerinin önüne geçmenin neredeyse imkansız olacağını vurguladı. Devamında ise “Çin anakarasında bile, oraya seyahat ettiğimde, hiçbir zaman kripto para işlemi yapmakta herhangi bir problem yaşamıyorum. Facebook’a erişim ise büsbütün başka bir konu.” ifadelerini kullandı.

Forbes’a konuşan eski JPMorgan analisti ve türev trader’ı Tone Vays da Bitcoin’in ABD’de yasaklanması ihtimalini dışlamadı fakat yükselen ana akım finansal varlığı göz önüne alındığında pek ihtimal vermedi. Vays, insanların Bitcoin’lerini Coinbase’de tutmaları ve bir ETF aracılığıyla yatırım yapmaları halinde devletin tıpkı bankalarda tutulan altına yaptığı gibi bir metin mesajıyla tüm Bitcoin’in yüzde 50’sine el koymasının mümkün olacağını söyledi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: