Bitcoin’de tarihi satış: 5000 dolar seviyeleri görüldü, piyasada neler oluyor?

Bitcoin, tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bir numaralı kripto para, 10 ayın en düşük seviyesi 5600 doları gördü. Bu satış dalgası, borsalar arasında fiyat farklılıkların büyümesine yol açarken BitMEX’te de 700 milyon dolarlık tasfiyeye neden oldu.

Bitcoin, fiyat anlamında tarihin en kötü günlerinden birini yaşıyor. Lider kripto para, TSİ gece saatlerinde Trump’ın koronavirüs salgınına bir önlem olarak 30 gün boyunca Avrupa’dan seyahatleri askıya almasından sonra küresel piyasalarla birlikte 500 dolarlık sert bir satış yemişti fakat bu satış, günün ilerleyen saatlerinde bununla sınırlı kalmadı.

Devamında daha da derin bir satış dalgasıyla karşılaşan Bitcoin, 5600 dolar seviyelerine geriledi. Bu seviye, 2019 yılının Mayıs ayından bu yana ilk kez görülüyor.


BitMEX’te 700 milyon dolarlık tasfiye

Bitcoin’deki derin düşüş, kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’te 700 milyon dolarlık uzun (long) pozisyonun tasfiye edilmesine yol açtı. Kısa (short) tarafta da bu rakam 12 milyon dolar civarında.

Borsalar arasında büyük fiyat farkları

Bitcoin’deki ani satış, kripto para borsaları arasında büyük fiyat farklılıkları oluşmasına da neden oldu. Örneğin, Bitstamp ve Coinbase borsaları arasındaki fark yaklaşık yüzde 4’ü buldu.

Türk borsalarında Tether’a akın

Fiyat düşüşünü takiben yerli kripto para borsalarında ABD Doları’na endeskli stabil kripto para USDT’ye yönelik yoğun talep, USDT’nin olması gerekenden çok daha yüksek bir seviyeye tırmanmasına yol açtı. Normal seyrinde 6.30 TL seviyelerinde işlem görmesi beklenen kripto para, bazı borsalarda 8 TL’ye bazılarında ise 7.39 ve 6.94 TL’ye dayandı.

BitMEX CEO’su saatler önce uyardı

BitMEX’in CEO’su Arthur Hayes, fiyat henüz 6 bin doların altına gerilemeden birkaç saat önce yayınladığı bir yazıda, kripto paranın fiyatının 6 bin doları kırabileceğini ileri sürmüştü. Hayes, aynı zamanda Bitcoin’in 2020’nin sonundan önce 20 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: