Bitcoin’de Taproot için destek yüzde 50’ye yaklaştı

Bitcoin Core 0.21.1 versiyonunun devreye girmesinin ardından Bitcoin Taproot protokol güncellemesi aktivasyonu için en büyük madencilerden destek sinyalleri gelmeye başladı.

Bitcoin yatırımcıları ve kullanıcıları, güncelleme sinyali seviyesini Taproot.watch adresinden de takipe edebiliyorlar. Bu siteden elde edilen verilere göre ise; Bitcoin ağı hash gücünün yüzde 47’sinden fazlası, yani yarıya yakın bir oranı şu anda güncelleme protokolü için destek sinyali veriyor. Toplam hash gücünün yüzde 36’lık oranını oluşturan AntPool ve F2Pool gibi madencilik havuzları da bu destek sinyaline katılıyor.

Bilindiği üzere bu sinyal yöntemi, madencilerin ve madencilik havuzlarının güncellemeyi koordine etmeye yardımcı olduğu Hızlı Deneme adlı bir yumuşak çatallanma sisteminin ardından geliyor. Bu madenciler ve havuzlar belli blokların yerleştirilmesine destek sinyali göndererek güncellemenin koordine edilmesini sağlıyorlar.

2016 bloktaki zorluk ayarı çerçevesinde çıkarılan tüm blokların yüzde 90’ı aktivasyon sinyalini içeriyorsa, yumuşak çatallanma aktivasyon için kilitlenir. Yüzde 48’lik destek, aktivasyon için yeterli olmasa da Hızlı Deneme sürecinde birkaç gün içinde elde edilen bu seviye de uzmanlar tarafından olumlu bir kilometre taşının geride bırakılması olarak görülüyor.

Kasım ayında oluşturulması beklenen 709,632. blokta Taproot güncellemesinin kilitlenebilmesi için, ağın Mayıs ve Ağustos aylarındaki zorluk ayarlamalarından birinde mutlaka konsensüs sağlaması gerekiyor. Eğer burada başarısız olunursa, geliştiricilerin Taproot aktivasyonu için Hızlı Deneme yerine bir başka metot bulmaları gerekecek.

Taproot güncellemesi, Bitcoin blok zincirinde aktarılan ve saklanan veri miktarını azaltacak. İşlem ücreti bir miktar düşecek ve bir bloka daha fazla işlem sığdırılacak. Bu da saniye başına işlem kapasitesini artıracak. Taproot, birkaç yıldır beklenen bir teknolojik geliştirmeydi.

Taproot’la ilgili daha fazla bilgi edinmek için Bitcoin 2140 podcast yayınımızın aşağıdaki bölümünü dinleyebilirsiniz:

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: