Bitcoin’de olağan dışı hareket: 1 dakikada tam 4 blok üretildi

Dün akşam Bitcoin blok zincirinde 1 dakika içinde 4 yeni blok, 1 saat içinde ise 16 yeni blok üretildi. Ağın normal seyrinde 1 saat için 6 blok üretilmeliydi.

Dün akşam saatlerinde Bitcoin blok zincirinde pek alışılmadık bir durum gözlemlendi. Blockstream Bitcoin blok gezginine göre, 63 dakika içinde 16 blok bulundu.

Bilindiği üzere, her yeni blok, Bitcoin ağının normal seyrinde 10 dakikada bir üretilmeli. Kanalı bir Bitcoin finans hizmetleri şirketi olan Satoshi Portal’ın Bitcoin geliştiricisi Étienne Larrivée, bu ortalama sürenin önemli ölçüde saptığını fark etti. Larrivée, Twitter’da paylaştığı konuyla ilgili gönderisinde sadece 1 dakika içinde ta 4 blok birden üretilmesine dikkat çekti. 63 dakikalık zaman diliminde ise 16 blok üretilmişti. Oysa bu sayının yaklaşık olarak 6 olması gerekiyordu.

Kaynak: Twitter

Bu türden hızlı blok üretimi, Bitcoin madenciliğinin mevcut zorluk seviyesinin düşük olduğunu, yeni blok bulma işinin çok kolaylaştığını gösterebilir. Diğer yandan blok zaman değişkenliğinin ürünü olan basit bir tesadüf olabileceği de değerlendiriliyor.

Dikkat çekici bir başka durum, aynı sırada Bitcoin’in bellek havuzundaki (mempool) onaylanmamış işlemlerin toplam boyutunun son altı ayın zirvesine tırmanması. Bitcoin işlemleri, madencilerden önce ağdaki node’lar tarafından doğrulandıktan sonra bekleme deposu olarak tanımlanabilecek bellek havuzuna gönderilir. Madenciler, işlemleri bellek havuzundan alır ve daha sonra Bitcoin blok zincirine eklenen yeni bloklara dahil ederler.

Bitcoin’in bellek havuzu, dün 77.58 milyon bayt seviyesine çıktı. Karşılaştırma yapmak gerekirse bu seviye, haberin yayına girdiği dakikalarda yaklaşık 36 milyon.

Blok üretimindeki bu hızlılık, madencilik zorluğunun Bitcoin ağındaki hesaplama gücü karşısında zayıf kaldığını gösterebilir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde zorlukta önemli bir artış gözlemlenebilir.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: