Bitcoin’de hafta sonu kâbusu yeniden gün yüzüne çıktı: İşte son 3 ayın çarpıcı görünümü

Bitcoin, bundan önceki hafta sonlarında görüldüğü gibi bir hafta sonunda daha büyük değer kaybı yaşadı. Bitcoin neden hafta sonlarında değer kaybediyor?

(ÖZEL) – Bitcoin, yine bir hafta sonunda büyük bir değer kaybına uğradı. Piyasa değeri ile en büyük kripto para, 9527 dolar ile başladığı günde 8100 dolara kadar çekildi ve haberin yayına girdiği dakikalarda ise 8800 dolardan işlem görüyor.

Daha önce dönem dönem sıklıkla rastlandığı gibi, son zamanlarda Bitcoin, hafta sonlarında önemli değer kayıpları yaşıyor. Son 3 aya bakıldığında ya Cumartesi günü ya da Pazar ama ağırlıklı olarak Pazar olmak üzere, istikrarlı bir düşüş görülüyor.

Aşağıda oluşturduğumuz tablo, 15 Şubat’tan bu yana Bitcoin fiyatında hafta sonu yaşanan ciddi değişimleri gösteriyor. Bu tabloda da görüldüğü gibi lider kripto para, hafta sonlarında düşüş eğilimi taşıyor.

Bitcoin neden hafta sonlarında değer kaybediyor?

Bitcoin’in hafta sonları yaşadığı değer kaybına ilişkin bir açıklama, bankaların çalışmaması ve likiditenin düşmesinde yatıyor. Düşük likidite ve bankaların faaliyette olmamaları, piyasada işlem yapmayı sınırlandırıyor. Bilindiği gibi bankalar haftada 40 saat açıkken Bitcoin alım satımı 7 gün 24 saat devam ediyor. Yani, hafta sonlarında fiyatları destekleyecek çok fazla yeni para girişi olmuyor. “Balinalar” olarak bilinen büyük Bitcoin sahipleri de azalan likidite karşısında daha güçlü bir etki yaratabiliyor.

Son olarak Bitcoin’de 4 yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanmasına artık çok az kaldı. Uzmancoin Bitcoin Halving sayacına göre yarılanma veya halving, 1 gün 20 saat sonra meydana gelecek. Madencilerin elde ettikleri blok ödülleri ya da piyasaya sürülen günlük yeni Bitcoin miktarı, 12 Mayıs’ta 1800 BTC’den 900 BTC’ye düşecek. Bu da piyasada madencilerden kaynaklanan satış baskısının o ölçüde azalmasını sağlayacak. Bitcoin’in fiyatının yarılanma sonrasında nasıl hareket edeceği merakla bekleniyor. Tarihsel veriler, fiyatın kısa vadede düşüşe, orta ve uzun vadede yükselişe geçtiğini gösteriyor. Bununla beraber geçmişte yaşanan fiyat hareketlerinin gelecekte de tekrar edeceğinin bir garantisi yok.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: