Bitcoin’de bu seferki 10,000 dolar çok farklı

Bitcoin’in fiyatı şimdiye kadar görülen en yüksek rakamın henüz yarısında iken 10,000 doların bu kadar coşku ile karşılanması normal mi, yoksa bu bir illüzyon mu?

Şubat’ın ikinci haftasına geldiğimizde Bitcoin  fiyatının 10,000 doları geçtiğini gözlemliyoruz. Bu 17 Aralık 2017’de Bitcoin ile gözlemlediğimiz 19,906.58 dolarlık tavan fiyatından sonra yatırımcılar için beklenen ve psikolojik bir sınır olarak kabul edilen en önemli baraj olarak karşımıza çıkmakta. Peki fiyat şimdiye kadar görülen en yüksek rakamın henüz yarısında iken bu kadar coşku ile karşılanması normal mi, yoksa bu bir illüzyon mu? Bitcoin işlemlerinde geçmişten bugüne birkaç noktayı inceleyerek bu soruya cevap bulabiliriz.

Fiyatın bugünlere gelmesinde müteşekkiriz: Tether

2014 yılında işlemlere açılan iFinex çatı şirketi altında kurulan Bitfinex ve Tether -şimdilerde de Tether Gold- 2017 yılında gördüğümüz yüksek fiyatların oluşmasını sağlayan ana unsur olarak tarihe geçti. 6 Ocak tarihinde yayımlanan revize edilmiş 94 sayfalık iddianameyi incelediğimizde Tether ile birçok fiyat manipülasyonu yapılmış ve tüm zamanların en yüksek fiyatına olan yolculuk yaşanmış. Tether banka hesabında bulunan Dolar, Euro, Yuan miktarı kadar Tether üretebiliyor ve bunu belirli periyotlar ile gerçekleştirmek zorunda. 2015-2017 arasında fiyatlar incelendiğinde Tether’in USDT üretiminden hemen önce fiyatların düştüğünü gözlemleyebiliyoruz. Düşük çözünürlüklü görseller için özür dilerim ancak dava dosyasından elde ettiğim görseller şu şekilde olup gri dikey çizgilerin Tether üretim tarihlerine, turuncu çizgilerin ise Bitcoin fiyatına işaret ettiğini bilelim.

Peki burada yaşanan durum ne idi? Tether hukuka aykırı da olsa kendi çalışanları ile birlikte Bitfinex üzerinde gerçekleşen tüm emirleri, varlıkları görebildiği için Bitcoin fiyatını bir nebze düşürüp devamında ürettikleri Tether varlıkları ile fiyatı daha yukarı taşıyordu. Bu süreç yatırımcılar ve trader’lar arasında “Poloniex Boğa Sezonu”, “Bittrex Boğa Sezonu” olarak biliniyordu ancak cüzdan hareketleri incelendiğinde Bitfinex tarafından varlıkların durumdan alakasız kişiler tarafından Bitcoin’leri ve diğer tüm varlıkları satın alması ve günün sonunda bu varlıkların Bitfinex’e geri döndürülmesi ile gerçekleşiyordu. Tüm bu süreçlerde yaşanan üretim sonucu Tether izahnamesinde yer alan %100 Dolar rezervi bulunduran USDT para biriminde bir operasyon hatası yaşanmış ve USDT karşılığı dolar miktarı banka hesaplarında %74 oranında kalmıştır. Bu olay yaşandıktan sonra çok dikkat çekici bir e-mail görüşmesinden sonra Bitcoin fiyatının 1000$’lardan kurtarıldı. Bitfinex tarafından CryptoCapital şirketinden USD talep edildi ve e-mail içeriğinde şu cümle geçiyordu:

“Şu an birçok kullanıcı dolar çekim talebinde bulunuyor ve bekletiyoruz, eğer hemen bize kaynak sağlamazsanız Bitcoin bin dolar altına düşebilir. Lütfen yardım edin.”

Bu süreçten sonra Tether varlıklarını tekrar %100 rezervli hâle getirdi, Bitcoin fiyatı stabil hâle geldi ve fiyat 3 bin dolarlara kadar geriledi uzun vadede. Bu olayların gerçekleştiği bilinmezken Bitcoin birçok kurum, kişinin dikkatini çekmeye başladı. ICO süreci ile birçok yatırımcı varlıklarını kaybetti ve regülasyon çalışmaları hız kazandı.

2020’nin ilk sürecine geldiğimizde uzun vadeli istatistiklere göz atalım ve önce Tether ile başlayalım, Tether’in varlıklarını ve yatırımcının ona olan güveninden çok daha fazlasını kazandığını görüyoruz.

2017 yılında yaklaşık 442 milyon dolar varlığı bulunan Tether, son yapılan denetleme ile kasasında 2.5  milyar dolar varlık olduğunu açıkladı. Bu denetleme üzerinden çok vakit geçtiğini düşünürsek kasasındaki varlığın daha da arttığını varsayabiliriz. Ayrıca varsayımsal verileri Tether sitesinden görüntüleyebilirsiniz.

Madencilik alanında yatırımlar her geçen gün artıyor

Hep Tether üzerinden bahsettik, diğer verilere göz atalım:

Bitcoin’in hashrate grafiği

Yukarıdaki grafiği incelediğimizde tavan fiyatları gördüğümüzden bu yana madencilik alanında çok fazla yatırım yapıldığını görüyoruz. Bitcoin fiyatı düşerken yapılan bu yatırımların geleceğin bankacılık sisteminin bir parçası olacak bu madenciler için önemli olduğunu, hatta aralarında yaşanan rekabetin varlığını da görebiliyoruz.

Kurumsallar gerçekten sahaya inmiş

Bir diğer incelememiz gereken ve tüm yatırımcılarda ağızdan ağıza dolaşan şey “kurumsallar sahaya indi” repliği diye düşünüyorum.


Bitcoin Trust adı altında yalnızca kurumsal yatırım imkanı sunan Grayscale’in kripto varlık yatırımlarının sadece Bitcoin ağırlıklı olarak artış gösterdiğini istatistikleri ile sunmuş durumda.

GrayScale tarafından sunulan bir diğer veri ise yeni kurumsal yatırımcı oranı. Bu veri bizler için “Bitcoin” değerinde, çünkü 2019 yılında yeni yatırımcı oranı %24’e yükselmiş. Fiyat hareketlerinin neredeyse gerçekleşmediği bir yıl üzerinden değerlendirme yaptığımızda evet, kurumsal gerçekten sahaya inmiş.

Ve diğer Bitcoin değerindeki verimiz ise yatırımcıların profilleri. 2019’un son çeyreği itibari ile Grayscale’de kurumsal yatırımcıların oranı %51.

DeFi rekordan rekora koşuyor

DeFi hakkında bahsetmeden de olmaz diye düşünüyorum. Uzun süredir bilinen ancak yakın süreçte çok fazla ilgi toplayan DeFi ekosistemi de rekorlara koşuyor ve geçen süreçte 1 milyar dolarlık seviyeyi aşmış bulunuyor.

Bitcoin’in ayakları artık yere daha sağlam basıyor

Şimdi özet vakti. Şifrepunk’lar ile başlayan, deepweb ticaretlerine konu olan, Çin tarafından her gün “yasaklanıyor” haberlerinde gördüğümüz Bitcoin’imiz ve diğer kripto paralar artık her kesim tarafından kabul görülüyor. Tether manipülasyonları sayesinde bu kadar büyüyen bir sektör artık kurumsal ile bağlantı kurmuş, geleneksel piyasalardaki aktif fonları ve yatırımcıları yeni fintek düzenine dahil etmeye başlamış. İlerleyen aylarda, günlerde, hatta belki saatlerde birçok kurumsal fonun Bitcoin işlemlerine başladığını duyacağız. Bu yüzden şu an yaşadığımız fiyat hareketleri ve 10,000 dolar bandının geçilmesi öncekilere göre çok farklı bir düzlemde gerçekleşiyor. Karşımızda artık ayakları yere daha iyi basan ve güvenilir bir Bitcoin var.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: